Spis treści:
Dzięki wykonaniu odpowiedniej termoizolacji w budynku można ponosić znacznie mniejsze koszty związane z ogrzewaniem. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła tym cieplejsze ściany i okna. Ocieplenie budynku jest więc jednym z kluczowych elementów, czymś co pozwala zoptymalizować koszty utrzymania i użytkowania budynku. Niestety, nie zawsze jest taka możliwość, aby wykonać ocieplenie ścian od zewnątrz. Niejednokrotnie przeszkodą może być chociażby elewacja budynku lub też wysokie koszty ocieplenia od zewnątrz całego budynku. Wówczas alternatywnym rozwiązaniem jest ocieplenie ścian od wewnątrz.
Ocieplenie ścian od wewnątrz- od czego zacząć?
Na samym początku najlepiej zacząć od oszacowania, które ściany będziemy chcieli ocieplić. Ze względów pogodowych, bardzo dobre rezultaty daje ocieplanie ścian pełnych, na których nie ma zbyt wiele okien i takich, które są wyjątkowo narażone na podmuchy wiatru. Będą to ściany od strony południowego zachodu. Warto też ocieplać ściany zlokalizowane od północnej strony. Znacznie mniej opłacalnym rozwiązaniem jest ocieplanie ścian południowych, a także tych, na których znajdują się okna o dużym metrażu. Tym bardziej, że dodatkowa warstwa ocieplenia znacząco powiększyłaby samą wnękę okienną.
Najlepsze materiały do ocieplania ścian wewnętrznych
Od lat to właśnie styropian jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych materiałów do izolowania ścian budynków. Dzieje się tak ze względu na jego cenę, a także ze względu na bardzo dobre parametry cieplne, jakie można uzyskać. Styropian jest powszechnie stosowany zarówno do wykonywania ocieplenia z zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Dodatkowo:
- Styropian jest materiałem o bardzo dobrej izolacyjności.
- Jest materiałem o dużej trwałości i wytrzymałości.
- Może pozostawać w niezmienionej formie przez wiele długich lat.
- Jest produktem neutralnym i ekologicznym.
- Jest odporny na promieniowanie słoneczne, doskonale opiera się grzybom oraz bakteriom. Nie powoduje alergii..
- Jest materiałem nierozprzestrzeniającym ognia.
- Jest lekki, bardzo łatwo się go docina oraz montuje. Wykonane ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem dodatkowo ich nie obciąża.
- To materiał, który nie zmienia swoich wymiarów, nie kurczy się ani nie rozszerza.
- W praktyce, ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem jest też korzystne cenowo w porównaniu do wielu innych, alternatywnych materiałów.
Ocieplenie ścian od wewnątrz- co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?
Zabierając się za ocieplanie ścian wewnętrznych trzeba więc mieć odpowiedni plan, a także materiały. Płyty styropianowe instaluje się poprzez ich docinanie i bezpośrednie przyklejanie ich do powierzchni ściany. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że zabieg ten będzie musiał zabrać nam trochę metrażu pomieszczenia. Kolejną ważną rzeczą jest to, że ocieplenie ścian może znacząco podnieść komfort termiczny w pomieszczeniu, chociaż za pewne i tak nie uda się nam uniknąć mostków termicznych. Podczas układania płyt styropianowych należy pamiętać o tym, że muszą one dość ściśle do siebie przylegać. Dzięki temu będą mogły stworzyc jednolitą całość.
Inne materiały do ocieplania ścian wewnętrznych
Ocieplenie ścian od wewnątrz styropianem to nie jedyna możliwa opcja. Dużą popularnością cieszy się także wełna mineralna, która także ma świetne parametry i która jest materiałem przystępnym cenowo. Niestety, jej układanie jest znacznie bardziej skomplikowane. Należy bowiem wykonać specjalny stelaż z profili aluminiowych, w którym ukryje się taką właśnie wełnę. W następnym kroku konieczne jest ułożenie płyt gipsowo- kartonowych, a następnie zrobienie gładzi. Takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce, ale niestety zabiera dość dużo miejsca. Rozwiązanie to jest czasochłonne, ale faktycznie pozwala osiągnąć dobre rezultaty.
Jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniem jest izolacja wykonana z pianki PUR. Rozprężona i zaaplikowana na ścianę tworzy jednolite i bardzo dokładne ocieplenie. Jest bardzo odporna na grzyby bądź też pleśń i jest uważana za jeden z lepszych izolatorów. Produkt ten wymaga jednak nakładania natryskowego.
Jak widać, istnieje przynajmniej kilka sposób na wykonanie efektywnego ocieplenia wewnętrznego. Warto się więc zastanowić, czy taki zabieg nie byłby odpowiedni także i w naszym budynku. Jest to swego rodzaju inwestycja na przyszłość, gdyż pozwala to poprawić komfort termiczny zarówno zimą jak i latem. Możemy więc wybrać odpowiedni dla siebie materiał, zarówno pod względem jego cech charakterystycznych, ceny jak i sposobu aplikacji. Ocieplenie można próbować wykonać samodzielnie, ale też można to zadanie zlecić wyspecjalizowanej firmie.
Źródła użyte podczas tworzenia artykułu: https://aninbud.pl/