Spis treści:
Szambo jest zbiornikiem przeznaczonym do odprowadzania płynnych nieczystości. Klasyczne wersje są produkowane z betonu, jednak na rynku można kupić także odmiany wykonane z różnego typu tworzyw sztucznych. Niezależnie od materiału, każde szambo wymaga regularnego opróżniania. Jest to konieczne w celu zachowania bezpieczeństwa, poza tym eliminuje nieprzyjemne zapachy w domu. Wywóz szamba jest obowiązkowe dla właścicieli domów jednorodzinnych oraz innych zabudowań, które nie są podłączone do sieci kanalizacyjnej. Powstaje pytanie: jak często opróżniać zbiornik i ile kosztuje wywóz szamba?
Regularny wywóz nieczystości płynnych
Wywóz nieczystości płynnych musi być realizowany w określonych, regularnych przedziałach czasowych. Firmy działające na rynku pozwalają na swobodne wybieranie terminów. Średni koszt to około 15 złotych za każdy metr sześcienny nieczystości. Trzeba jednak pamiętać, że opróżnianie zbiornika niewypełnionego w całości może prowadzić do pobierania dodatkowych opłat. Z tego względu poziom wypełnienia należy weryfikować, najlepiej przy użyciu specjalnego czujnika. Ręczna kontrola jest nieprzyjemna, natomiast czujnik automatycznie poinformuje o właściwym poziomie wypełnienia. Wywóz szamba powinien być zaplanowany z wyprzedzeniem tak, aby firma odbierająca nieczystości mogła to zrobić bez opóźnienia, według wcześniej zaplanowanego harmonogramu.
Obowiązek gromadzenia dokumentacji
Częstotliwość oczyszczania szamba zależy od rozmiaru zbiornika oraz szybkości gromadzenia się odpadów. Firma odbierająca nieczystości musi posiadać stosowne pozwolenia na prowadzenie działalności. Wywóz szamba powinien być potwierdzony pisemnie, a wszystkie dokumenty muszą być przechowywane na wypadek kontroli. Kara za brak rachunków za wywóz szamba może wynieść minimum 500 złotych, a jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, opłata może wzrosnąć nawet do 5000 złotych. Urzędy prowadzą bieżącą ewidencję szamb i przydomowych oczyszczalni ścieków. Prowadzone kontrole mają na celu sprawdzenie, czy instalacja jest bezpieczna dla środowiska i użytkowników domów.
Organizacja wygodnego dojazdu do posesji
Miejsce przeznaczone do wjazdu auta wywożącego nieczystości płynne warto przygotować w taki sposób, aby cały proces nie musiał wiązać się z powstawaniem szkód na trawniku lub chodniku. Właściciel domu powinien być obecny na posesji, aby nie było wątpliwości związanych z prawidłowym działaniem firmy realizującej wywóz szamba. Można też zamontować specjalny przewód służący do odprowadzania nieczystości. Dzięki temu firma nie musi wjeżdżać na teren przydomowego ogrodu i organizacja pracy jest dużo łatwiejsza.
Prawidłowa obsługa przydomowego szamba
Oczyszczanie szamba może powodować nieprzyjemny zapach w domu. Jest to spowodowane powstawaniem ciśnienia podczas pracy urządzeń stosowanych przez firmy odbierające nieczystości. Na szczęście zapachu można uniknąć. Wystarczy zamontować zbiorniki na odpady w górnej części układu wentylacyjnego. Dodatkowo kilka razy w miesiącu należy stosować preparaty przyspieszające rozkład związków organicznych. Do szamba nie można natomiast wlewać toksycznych substancji, na przykład, farb, klejów i rozpuszczalników. Może to prowadzić do utrzymywania się intensywnych i nieprzyjemnych zapachów w domu oraz zaburzyć funkcjonowanie całego zbiornika.
Preparaty przeznaczone do konserwacji zbiornika
Środki zwiększające tempo rozkładania się nieczystości warto używać także z innego powodu. Pozwalają one zmniejszyć częstotliwość opróżniania zbiornika, dzięki czemu można obniżyć koszty obsługi szamba. Wewnątrz mogą też znaleźć się odpady opóźniające lub uniemożliwiające rozkład nieczystości. Mogą być to resztki żywności, niedopałki papierosów lub materiałów opatrunkowych. Preparaty biologiczne przeznaczone do konserwacji szamba zawierają mikroorganizmy nieszkodliwe dla ludzi i zwierząt, a dodatkowo zabezpieczają instalację i ograniczają powstawanie osadów.
Szambo betonowe i z tworzywa sztucznego
Należy też pamiętać, że zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych nie podlegają korozji i są niezwykle lekkie, ale są w dużym stopniu podatne na uszkodzenia mechaniczne. Pusty zbiornik może być wypychany na skutek działania wód gruntowych. Nie da się temu skutecznie przeciwdziałać, dlatego w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych szambo należy dodatkowo zabezpieczyć lub zdecydować się na montaż wersji betonowej.
Tego typu zbiorniki są ciężkie, a także dużo trudniejsze w transporcie i montażu. W dłuższej perspektywie czasowej pozwalają one jednak ograniczyć koszty obsługi wywozu nieczystości. Szambo betonowe jest niezwykle szczelne i nie wymaga wykonywania dodatkowych zabiegów, aby było utrzymywane w jednej pozycji przez wiele lat. Poza tym zanieczyszczenia nie mają możliwości przedostawania się do środowiska zewnętrznego.
Stała współpraca z firmą wywożącą nieczystości
Bez względu na rodzaj szamba, wywóz nieczystości płynnych powinien być realizowany regularnie. Sam zbiornik musi być utrzymywany w należytym stanie technicznym tak, aby nie stanowił zagrożenia dla okolicznych posesji. Najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie stałej współpracy z profesjonalną firmą wywożącą odpady. Pracownicy będą znali warunki panujące przy domu, a w razie wątpliwości lub problemów doradzą najlepsze rozwiązanie pozwalające na komfortową obsługę szamba przez cały rok.
Tekst napisany z wykorzystaniem źródeł z: https://ebudownictwo24.pl/