Spis treści:
Co to jest kocioł na paliwo stałe?
Już przed wiekami było wiadomo, że dom jest wyjątkowym miejscem, w którym powinien królować spokój, poczucie bezpieczeństwa oraz ciepło. W kwestii tego ostatniego doskonale sprawdzi się tzw. kocioł na paliwo stałe.
Kotły na paliwo stałe, w skrócie CO, posiadają dość szerokie spektrum występowania. Najczęściej jednakże można je spotkać w domkach jednorodzinnych. Bierze się to z faktu, że kotły, biorąc pod uwagę ich wymiary, potrzebują osobnego pomieszczenia, takiego jak kotłownia lub piwnica.
Ich dużą zaletą są niewątpliwie mniejsze koszty jakie trzeba ponieść podczas zakupu owego sprzętu. Drugą rzeczą na plus jest to, że również eksploatacja kotłów w porównaniu z piecami gazowymi ma niższą wartość. Co chodzi o wadę, jest nią z pewnością musowe składowanie paliwa, jak też samoobsługa pieca przez osobę użytkującą.
Rodzaje paliwa mającego zastosowanie w kotłach
Podczas wyboru pieca, pierwszą rzeczą, którą powinno się wziąć pod uwagę, okazuje się być wybór konkretnego rodzaju paliwa, jakie mamy zamiar wykorzystać do spalania w naszym piecu. Ta konieczność bierze się z faktu, że zdecydowana większość kotłów posiada konstrukcję, która pozwala na spalanie określonego rodzaju paliwa. Ponadto, jego spalanie daje właśnie najlepsze efekty. Pomimo tego, że dopuszczalne jest używanie odmiennego paliwa, jego stosowania może okazać się być przyczyną znacznego pogorszenia się sprawności pieca, jak również wydalanie szkodliwych substancji do środowiska naturalnego.
Rodzaje paliw w kotłach:
- drewno,
- brykiety,
- wierzba energetyczna, słoma, zboża energetyczne,
- pellet,
- węgiel kamienny.
Dobór właściwej mocy kotła do powierzchni budynku
Podczas wyboru kotła do naszego domu, niezwykle ważnym aspektem okazuje się być konieczność określenia jego mocy, która zależy :
- od wielkości budynku lub mieszkania,
- izolacji domu,
- jego szczelności.
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być pomysł, żeby poradzić się w tej kwestii inwestora. Na podstawie odpowiednich danych technicznych, rozmieszczenia pomieszczeń, a także źródła ciepła, podejmie decyzję o naszym wyborze najlepszego rodzaju ogrzewania oraz mocy pieca.
Piece wielopaliwowe – podstawowe informacje
Obecnie mamy też dostęp do pieców, dających możliwość stosowania paliw różnego rodzaju. Są to piece wielopaliwowe. Posiadają one następujący podział :
Jednokomorowe
Piece jednokomorowe mają możliwość spalania w jednej komorze zarówno paliw stałych oraz płynnych.Komora zawiera dwa otwory – jeden służy do wsypywania paliw stałych, kolejny wymaga zamontowania palnika do paliwa płynnego. Należy przy tym pamiętać, że przy chęci użycia w piecu paliwa stałego, palnik trzeba poddać zdemontowaniu.
Dwukomorowe
Piece dwukomorowe posiadają w swoim wyposażeniu dwie osobne komory. Każda z nich służy do odpowiedniego rodzaju paliwa. W związku z tym, nie ma potrzeby z naszej strony demontowania palnika podczas ogrzewania paliwem stałym. Do zalet tych pieców można zaliczyć całkowitą auotmatykę. Polega ona na tym, że podczas gdy w jednej z komór kończy się paliwo stałe, piec z automatu przełączy się na spalanie paliwa płynnego w drugiej komorze.
Kotły na paliwo stałe pozbawione nadmuchu
Zalicza się do nich kotły posiadające najprostszą konstrukcję. Oto ich rodzaje:
- mające górne spalanie, inaczej komorowe – są odpowiednie do palenia w nich węgla, zastępczego drewna, koksu. Komora zwana zasypową pełni jednorodzinne rolę komory spalania. Mają one również swoją wadę, jest nią niewielka efektywność, oraz przymus wielokrotnego dokładania paliwa.
- mające dolne spalanie, tak zwane zasypowe. Posiadają one nowoczesną konstrukcję, ich wydajność okazuje się być lepsza od pieców z górnym spalaniem. Jednak ich cena jest wyższa. Spalanie w kotłach tego rodzaju ma miejsce w tylnej części komory zasypowej, chociaż może mieć miejsce również w komorze spalania, umieszczonej za komorą zasypową. Ich stałopalność przewyższa piece ze spalaniem górnym.
Kotły z nadmuchem wentylatorowym
Należą one do najnowocześniejszych, ich wadą natomiast jest ich wysoka cena. Wentylator ma za zadanie dostarczania powietrza do procesu spalania, z kolei mikroprocesor służy do kierowania całym procesem. Także ich stałopalność jest najwyższa że wszystkich rodzajów kotłów. Kotły mają możliwość podłączenia do termostatu. Ten rodzaj pieca jest najbardziej uniwersalny.
Kotły innych rodzajów
Jak się okazuje, istnieją jeszcze na rynku inne rodzaje pieców. Można do nich zaliczyć :
- kotły zgazowujące, noszące też nazwę kotłami na holsgaz,
- kotły z podajnikiem paliwa
Jak widać, na rynku jest spora dostępność różnego typu kotłów i pieców. Na szczęście, wystarczy zasięgnąć odpowiednich informacji, żeby móc cieszyć się dobrym ogrzewaniem swojego domu przez dłuższy czas.
Artykuł powstał na podstawie treści ze strony: https://wyposazeniawnetrz.pl/