Spis treści:
Obecnie jest wiele rodzajów grzejników. Jednak funkcja i ich rola jest taka sama. Nagrzana woda zawarta w grzejnikach powoduje, że staje się on ciepły. Dzięki czemu oddaje ciepło do pomieszczenia, które trzeba ogrzać. Zapowietrzenie grzejnika ma miejsce wtedy, kiedy zmniejsza się ilość wody w obiegu, co jest przyczyną zmniejszenia wydajności grzejnika. W takim wypadku należy odpowietrzyć grzejnik, by przywrócić z powrotem jego prawidłowe funkcjonowanie w pełnym zakresie. Bez względu na to, jaki jest rodzaj grzejnika, warto znać sposoby jak odpowietrzyć grzejnik.
Odpowietrzanie kaloryfera – jak to zrobić?
Odpowietrzanie kaloryfera nie jest skomplikowane. Przede wszystkim należy być precyzyjnym i spokojnie podejść do tej czynności. Przy odkręcaniu zaworu odpowietrzającego trzeba cały czas być w miejscu i nie oddalać się. Ma to na celu dopilnowanie, żeby zbyt dużo wody nie popłynęło z odkręconego kaloryfera. Gdy to się stanie, konieczne byłoby uzupełnienie wody w instalacji, co z kolei może nieść ze sobą ryzyko wtłoczenia mikropęcherzyków powietrza. W momencie, kiedy zacznie spływać woda, zawór należy zakręcić.
Kaloryfer żeliwny – jak odpowietrzyć?
Kaloryfer żeliwny jest coraz rzadziej spotykany w domach czy w mieszkaniach. Jest starym urządzeniem, którego w obecnych czasach nikt już nie montuje. Minusem żeliwnego kaloryfera jest to, że nie posiada on odpowietrznika. Dlatego odpowietrzenie w tym przypadku jest trochę bardziej skomplikowane, ale nie niemożliwe. Przede wszystkim należy zaopatrzyć się w dwa nastawne płaskie klucze oraz miskę, do której spłynie woda. Będąc już przygotowanym, należy zamknąć obieg wody w grzejniku, czyli ustawić termostat na zero. Następnie trzeba otworzyć szczelinę, tak aby nie była ona za duża, czyli należy ostrożnie poluzować śrubunek. Obrót powinien być niepełny i trwać do momentu, kiedy będzie słychać wylatujące powietrze z grzejnika. Następnie kiedy zacznie wydostawać się woda, a odgłosu powietrza nie będzie słychać, trzeba zakręcić śrubunek. Dokręcenie śrubunku musi być szczelne. Ostatnim krokiem jest ustawienie termostatu w dowolnej pozycji, najlepiej tak, aby woda w kaloryferze szybko się nagrzała.
Grzejnik aluminiowy – odpowietrzenie
Grzejniki aluminiowe są najczęściej spotykane w domach. Są stosunkowo niedrogie i dostępne. Odpowietrzanie ich wygląda następująco:
- Zamknąć zawór, a pod nim ustawić miskę. Przygotować śrubokręt lub klucz.
- Odkręcić zawór odpowietrzający, następnie poczekać na ulatnianie się powietrza i wypływ wody ze szczeliny do miski.
- Zakręcić zawór odpowietrzający i ustawić termostat w dowolnej pozycji.
Odpowietrzenie grzejnika aluminiowego jest łatwiejsze, niż w przypadku żeliwnego. Przed przystąpieniem do czynności należy pamiętać o przygotowaniu miski i śrubokręta lub klucza. W zależności od kaloryfera może też posiadać pokrętło i nie będzie konieczne użycie narzędzi.
Grzejnik panelowy – odpowietrzanie
Grzejnik panelowy nazywany też grzejnikiem płytowym odpowietrza się w taki sam sposób, jak w przypadku grzejnika aluminiowego. Również należy pamiętać o potrzebnych narzędziach i misce lub wiadrze, do którego spłynie woda.
Kaloryfer żeberkowy – jak go odpowietrzyć?
Grzejniki żeberkowe nadal spotykane są w domach. Do odpowietrzania należy przygotować ręczniki lub inne materiały, które należy rozłożyć pod grzejnikiem. Zabezpieczyć szmatką należy też otwór wylotowy odpowietrznika. Przy pomocy pokrętła, śrubokrętu lub klucza należy odkręcić zawór. A następnie należy postępować jak w przypadku innych grzejników, czyli poczekać na wydostanie się powietrza, a potem wody. Po czym trzeba zakręcić zawór i ustawić termostat.
Grzejnik kanałowy – proces odpowietrzania
Grzejniki kanałowe są jeszcze rzadko spotykane. Pojawiają się w budynkach użyteczności publicznej lub w nowoczesnych domach. Odpowietrzanie grzejnika może wydawać się bardziej skomplikowane, zatem procedura wygląda tak:
- Należy przygotować śrubokręt lub specjalny klucz oraz miskę, lub wiadro.
- Następnie należy zdjąć kratkę górną, co ułatwi dostęp do zaworu.
- Termostat należy ustawić na zero.
- Pod zawór ustawić miskę lub wiadro i go odkręcić. Tak jak w przypadku innych grzejników zaczekać na wydobycie się powietrza i wody z wewnątrz.
- Kolejno zakręcić zawór, usunąć miskę i ustawić termostat w celu nagrzania wody.
- Założyć kratkę z powrotem.
W przypadku kaloryfera kanałowego warto oczyścić go z pyłu lub z piasku. Warto to robić przy każdym odpowietrzaniu.
Grzejnik łazienkowy – jak odpowietrzyć?
Kaloryfer łazienkowy to najczęściej tzw. drabinki. Odpowietrzanie grzejnika w łazience jest podobne jak w przypadku pozostałych. Uprzednio należy mieć przygotowane rzeczy, takie jak miska, klucz do zaworów lub śrubokręt. Termostat ustawiony musi być na pozycji zerowej. Pod zaworem należy umieścić miskę, a sam zawór zabezpieczyć szmatką. Następnie zawór trzeba odkręcić i zaczekać, aż wyleci powietrze, a następnie woda. Ostatnim krokiem jest zakręcenie zaworu i ustawienie termostatu.
Odpowietrzanie kaloryfera można wykonać samodzielnie. Nie potrzeba do tego hydraulika. Zawsze przed przystąpieniem do odpowietrzania należy właściwie się przygotować. Łatwo jest również rozpoznać zapowietrzony grzejnik, gdyż przestaje on po prostu grzać w pełnym zakresie. Warto odpowietrzać grzejniki przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, po to, żeby działały w sposób wydajny.
Źródło: https://meblemarkt.pl/