Spis treści:
Przygotowania do budowy domu lub jego remontu i modernizacji to bardzo ważna kwestia. Należy przemyśleć wiele zagadnień, tak aby jak najlepiej przygotować się do prac. Jednym z pytań, na które trzeba znaleźć odpowiedź jest: jak obliczyć powierzchnię dachu? Warto wiedzieć jak prosto poradzić sobie z tym problemem i o czym pamiętać w czasie prac. Poprawne obliczenia pozwalają na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy.
O czym pamiętać przy obliczaniu powierzchni dachu?
Zastanawiając się jak obliczyć powierzchnię dachu, można skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który znacznie ułatwia prace i przyspiesza całą procedurę. Jednak nie dla wszystkich dachów będzie to możliwe. Jeżeli dach ma proste pokrycie to nie trzeba zbyt wiele kombinować. Problemy pojawiają się, kiedy nie weźmie się pod uwagę pewnych niuansów, które znacząco wpływają na wynik. Aby obliczyć powierzchnię dachu należy wziąć pod uwagę:
- dokładną wysokość,
- stopień nachylenia ( aby obliczyć współczynnik kąta nachylenia tabele może się okazać bardzo pomocna),
- objętość materiałów, które będą wykorzystane do obróbki dachu.
Obliczanie powierzchni dachu dwuspadowego i wielospadowego
Zastanawiając się jak obliczyć powierzchnię dachu dwuspadowego, warto przede wszystkim ustalić jego kształt geometryczny. Do najbardziej popularnych należą: trójkąty, trapezy, prostokąty i równoległoboki. Ważne jest także to, że zdecydowana większość dachów składa się z wielu ramp.
Dla przykładu dach składający się z czterech zboczy oblicza się jako suma dwóch trójkątów równobocznych i dwóch trapezów. Sprawy komplikują się kiedy figura staje się bardziej złożona. Podobnie wygląda kwestia związana z tym jak obliczyć powierzchnię dachu wielospadowego. Pierwszym krokiem jest podział na najprostsze figury. Kolejno można zastosować te same, standardowe sposoby obliczania.
Na co warto zwrócić uwagę obliczając powierzchnię dachu?
Obliczając powierzchnię dachu od wyniku nie należy odejmować kominów i kanałów wentylacyjnych, a także okien, które są wbudowane w dach i innych elementów. W przypadku dachów płaskich nie można zapomnieć o zwisie, czyli o tym czy będzie on zwisał wzdłuż obwodu, czy attyka będzie zamknięta. Powierzchnia dachu dachu płaskiego może być równo powierzchni, jednak takie uogólnienie można spotkać tylko jeżeli nie ma żadnych innych kątów.
Zastanawiając się jak obliczyć powierzchnię dachu kopertowego z wielką starannością należy podejść do obliczenia powierzchni frontonu. W tym celu nawet nie ma potrzeby sięgania po kalkulatory online. To jak skonfigurowane są szczyty bardzo mocno wiąże się ze stokami np. warianty trójkątne często tworzą dachy o dwóch zboczach.
Dokonując jakichkolwiek obliczeń, warto przede wszystkim korzystać z tradycyjnych formuł. Kalkulatory powinny służyć tylko do tego, aby się upewnić w słuszności swoich działań. Obliczając powierzchnię dachu należy uwzględnić długość ścian, podzielić je na pół, pomnożyć przez styczną kąta utworzonego przez nachylenie dachu i jego podstawę. W ten sposób można uzyskać najbardziej dokładny wynik.
Jeżeli mowa o pomieszczeniach niemieszkalnych, warto zaznaczyć, że nachylenie dachu będzie niższe niż w przypadku pomieszczeń aktywnie wykorzystywanych.
Metody obliczeń
Absolutną podstawą do obliczenia powierzchni dachu jest ustalenie jego dokładnego kształtu. Jeżeli nie ma jasnych planów, bezwzględnie trzeba je samemu stworzyć. Każdy swój krok należy także powtórzyć i sprawdzić. Wszelkie błędy mogę się okazać bardzo kosztowne, w dosłownym znaczeniu. Jeżeli coś nie jest jednoznacznie obliczone, można się narazić na zakup zbyt małej lub zbyt dużej ilości materiałów wykończeniowych.
Wykonując obliczenia nie ma potrzeby zwracać uwagi na parapety, latarnie, szwy cieplne, rury, szyby wentylacyjne, ściany itd. Jeżeli poszczególne części dachu znajdują się na różnych płaszczyznach, które są od siebie oddzielone, należy każdą część policzyć indywidualnie. Centymetry w planach o dużej skali w rzeczywistości mogą się odnosić do nawet kilku metrów. Dokładność w obliczeniach ma niezwykłe znaczenie.
Obliczając powierzchnię dachu warto skorzystać z usług profesjonalistów. W takiej sytuacji można mieć pewność, że ostateczny wynik będzie naprawdę realny i obiektywny. Sam kalkulator online może doprowadzić to licznych nieścisłości i błędów. Fachowcy z pewnością wiedzą na co zwrócić szczególną uwagę. Po obliczeniu powierzchni dachu, należy odpowiednio przeliczyć ilość potrzebnych materiałów. Staranne przygotowanie z pewnością zaowocują na etapie prac wykończeniowych.