Spis treści:
Planując odpowiednie utwardzenie terenu, masz możliwość skorzystania z przeróżnych materiałów. Spośród nich tym najczęściej wybieranym jest kostka brukowa, a to ze względu na mnogość jej zalet. W większości przypadków wytwarza się ją z betonu, choć możesz także spotkać się z kostką powstałą w wyniku obróbki kamienia naturalnego — granitu, bazaltu lub mniej wytrzymałego wapienia bądź piaskowca. Jednak na jaką kostkę brukową ostatecznie warto się zdecydować, od czego to zależy i jakie w ogóle są parametry wyboru?
Kostka brukowa — zastosowanie
Kostka brukowa jest używana przede wszystkim w celu utwardzenia nawierzchni, na której ma powstać podjazd lub ścieżka na posesji. Wykłada się nią także parkingi przed sklepami, osiedlowe drogi oraz miejskie place. Kostka znajduje swoje zastosowanie i w ogrodzie, gdzie coraz częściej wykonuje się z niej posadzkę w przydomowej altance czy tarasy na gruncie, które są zdecydowanie łatwiejsze w budowie i utrzymaniu niż tradycyjny balkon. Możesz sięgnąć też po mniej oczywiste rozwiązania, takie jak donice, grill czy oczko wodne z kostki brukowej. Tak naprawdę jej zastosowań jest znacznie więcej i nie sposób wymienić wszystkich pomysłów i inspiracji. W pierwszej kolejności powinieneś zastanowić się, czego Ty sam potrzebujesz.
Kostka brukowa — rodzaje
Kostka brukowa dzieli się na wiele rodzajów, w zależności od przyjętych kryteriów. Można wymienić podział ze względu na:
- Materiał wykorzystany w produkcji kostki — dzielą się one na trzy główne rodzaje: kostki betonowe (jedno- bądź dwuwarstwowe), kostki kamienne (np. granitowe, wapienne, bazaltowe) oraz kostki z kamienia polnego;
- Sposób wykończenia kostki — mowa tu o dwóch zasadniczych typach kostek: przemysłowej (standardowej) i szlachetnej. Ta pierwsza jest stosowana w miejscach użytku publicznego z powodu swojej prostoty, tzn. kształtu klepsydry, szarego koloru oraz gładkiej i jednolitej powierzchni. Kostka szlachetna zaś wyróżnia się atrakcyjnym wykończeniem i działaniem antypoślizgowym, a oprócz tego dzieli się dodatkowo na kostki o następujących powierzchniach: płukanej, szczotkowanej, postarzanej, łupanej, strukturalnej;
- Kształt — dużą popularnością cieszą się typowe kostki w kształcie kwadratu lub prostokąta, jednak dostępne są także i te w kształcie klepsydry czy fali, które nadadzą ciekawego efektu wizualnego;
- Wymiary — wbrew pozorom to nie szerokość kostki ma w tym przypadku największe znaczenie, lecz jej grubość, gdyż to właśnie ten element daje pewność, że będzie ona dobrze służyła przez długie lata. Najlżejsza kostka standardowo powinna mieć grubość 4-5 cm i jest ona przeznaczona do utrzymania pieszego. Dla nieco większych ciężarów sprawdzi się kostka o grubości 6 cm, na podjazd najlepiej wybrać 8- lub 9-centymetrową, natomiast w przypadku ruchliwej ulicy, po której będą się przemieszczać bardziej wymagające pojazdy, grubość kostki powinna wynosić od 10 do nawet 14 cm.
Nie są to jednak wszystkie kryteria, bowiem zalicza się do nich także kolorystykę, wzory ułożenia oraz ceny.
Kostka brukowa — kolorystyka
Kostki brukowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej. Dawniej nie było tak dużej różnorodności, a kostki miały w zasadzie jeden kolor — szary. Obecnie barwa ta jest charakterystyczna dla klasycznego, nieco nawet minimalistycznego stylu. Świetnie sprawdzi się w przypadku nowoczesnych projektów, do których pasują również nawierzchnie gładkie i jednolite lub delikatnie cieniowane. Możesz też zdecydować się na połączenie szarości z innym klasycznym odcieniem, takim jak choćby czerwień, dzięki czemu zapobiegniesz wizualnej monotonii. Jeżeli jednak chcesz odrobinę zaszaleć albo planujesz wystrój w stylu rustykalnym, idealne okażą się wielobarwne, wręcz fantazyjne kompozycje z falowanym czy też kolistym ułożeniem kostki.
Kostka brukowa — wzory ułożenia
Jakie inne wzory możesz też wziąć pod uwagę? Przede wszystkim zależy to od materiału, z którego wykonana została kostka brukowa, a także od Twojej wizji. Charakterystyczne są kostki ułożone w okrąg lub łukowate ścieżki. Miłośnicy klasyki mogą zdecydować się na proste, ale eleganckie i szykowne wyłożenie. A jeśli tylko dasz się ponieść fantazji i kreatywności, możesz wyczarować nie tylko niespotykane wzory, ale nawet obrazy!
Kostka brukowa — ceny
Ceny kostki brukowej różnią się w zależności od użytego do jej produkcji materiału oraz rodzaju samej kostki. Najtańsza kostka brukowa betonowa, której koszt wynosi 25-35 zł/m². Jednak te zazwyczaj wybierane oscylują w granicach 80-100 zł/m². Za barwione kostki również trzeba więcej zapłacić, a jeżeli dochodzą do tego jeszcze koszty robocizny, łączna cena może wynieść nawet 150 zł/m².
Dzięki kostce brukowej możesz stworzyć niesamowite aranżacje, a ich szeroki wybór sprawia, że z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie!
Treści źródłowe pochodzą ze strony: https://ebudowadomu.pl/