Spis treści:
Drewniane podłogi mają duszę, a także zapewniają piękny wygląd mieszkania lub domu. Warto zaznaczyć, że parkiety nigdy nie wyszły z mody i nadal cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Swoje niesłabnące zainteresowanie zawdzięczają możliwości wielokrotnego ich odnawiania przez cyklinowanie, dzięki czemu będą zawsze wyglądać świeżo i elegancko. Specjaliści z warszawacyklinowanie.pl oferują profesjonalne usługi cyklinowania, które przywracają blask każdej drewnianej powierzchni. Dzięki ich doświadczeniu i wiedzy Twoje parkiety mogą znów zachwycać, podkreślając styl i elegancję mieszkania czy domu.
Narzędzia, które przydadzą się do cyklinowania
Cyklinowanie parkietu to proces, któremu możemy poddać stare zniszczone podłogi. Chcąc przeprowadzić renowację starego parkietu, powinniśmy odpowiednio się do tego przygotować poprzez opróżnienie pomieszczenia z mebli, zdjęcie zasłon i firan, a także poprzez usunięcie listw podłogowych. Aby przeprowadzić cyklinowanie parkietu, powinniśmy nabyć maszynę przeznaczoną do wygładzania powierzchni drewna, czyli cykliniarkę. Urządzenie przeznaczone jest do sprawnego i dokładnego usunięcia starych warstw lakieru. Trudno dostępnie miejsca, narożniki lub przestrzeń pod kaloryferem może okazać się niedostępna dla zwykłej cykliniarki, dlatego warto zastosować cykliniarkę krawędziową. Podczas usuwania lakieru powstają zarysowania parkietu lub zadrapania, aby je usunąć i jeszcze bardziej wygładzić podłogę warto zaopatrzyć się w polerkę, która usunie niedoskonałości. Będzie potrzebny również odkurzacz, dzięki któremu usuniemy zabrudzenia, a także wałki lub pędzle, które pomogą nam nanieść preparaty zabezpieczające parkiet.
Jak usunąć starą powłokę lakieru?
Posiadając wszystkie niezbędne narzędzia i urządzenia, możemy przejść do odświeżania podłogi. Początkowo należy nałożyć na cykliniarkę papier ścierny o gradacji od 36 do 40, w pierwszym szlifowaniu maszynę powinniśmy prowadzić w taki sposób, aby kierunek szlifowania tworzył kąt 45 stopni. Kiedy zakończymy pierwszą czynność usuwania lakieru, zaleca się założenie papieru o gradacji 60, aby wyrównać niedoskonałości w drugim szlifowaniu, ustawiamy się pod kątem 90 stopni do poprzedniej czynności. Ostatnie szlifowanie parkietu powinniśmy przeprowadzić przy użyciu papieru ściernego o gradacji od 80 do 100. Po wykonaniu czynności czyszczących mamy pewność, że parkiet jest przygotowany do kolejnego etapu odświeżenia.
Wypełnianie ubytków między klepkami drewna
Renowacja starego parkietu wiąże się również z uzupełnieniem szpar między klepkami. Aby tego dokonać, należy pozbyć się brudu po cyklinowaniu za pomocą odkurzacza, a następnie używając specjalnego preparatu, uszczelniamy powierzchnię. Środek należy wymieszać z pyłem powstałym podczas szlifowania, następnie metalową pacą nakładamy dwie warstwy preparatu. Po wyschnięciu powierzchni ponownie szlifujemy parkiet przy pomocy papieru ściernego o gradacjo 120 oraz polerujemy siatką szlifierską o gradacji 120.
Nakładanie nowej warstwy lakieru
Wypolerowany oraz odkurzony parkiet następnie lakierujemy odpowiednim preparatem do drewna. Zaleca się nabycie sprawdzonych środków, które zagwarantują naszej podłodze najlepszą ochronę i dadzą gwarancję, że parkiet będzie nam służył długie lata. Do lakierowania drewnianych parkietów sprawdzi się lakier bezpodkładowy, który powinniśmy nałożyć za pomocą wałka moherowego z krótkim włosem. Mało trudno dostępne miejsca można zabezpieczyć za pomocą małego pędzla. Gdy zakończymy cały proces, powinniśmy odczekać 12 godzin na wyschnięcie lakieru.
Po wyschnięciu pierwszej warstwy lakieru, używając papieru ściernego o gradacji zależnej od stopnia połysku lakieru, wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe. Kurz, który osadził się podczas szlifowania, trzeba zebrać starannie odkurzaczem i przystąpić do naniesienia kolejnej warstwy lakier. Warto zaznaczyć, że najlepszy dekoracyjny efekt, daje nam nałożenie trzech warstw preparatu. Stosując lakier, drewno zyskuje odporność na ścieranie, oraz uszkodzenia mechaniczne, a także wodę, środki czyszczące lub zarysowania. Lakier również zapewnia wizualne efekty w postaci połysku, dzięki czemu pomieszczenie stanie się bardziej urokliwe. Po odczekaniu 24 godzin możemy meble wnieść do pomieszczenia i cieszyć się użytkowaniem.
Warto zrobić zdjęcie i zobaczyć cyklinowanie parkietu przed i po, wtedy zobaczymy różnice, jaką spowodowało naniesienie lakieru. Warto pamiętać, że parkiet dość szybko może ulec zniszczeniu, dlatego pielęgnować go odpowiednimi środkami czyszczącymi oraz uważać, aby nie nosić szpilek na polakierowanej podłodze. Jeżeli uznamy, że sami nie podołamy konserwacji parkietu, powinniśmy powierzyć to specjalistom, którzy dadzą nowe życie starej podłodze. Renowacja starego parkietu to ekologiczne rozwiązanie, aby dać drugie życie drewnu.
Drewniane podłogi mają duszę, a także zapewniają piękny wygląd mieszkania lub domu. Warto zaznaczyć, że parkiety nigdy nie wyszły z mody i nadal cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Swoje niesłabnące zainteresowanie zawdzięczają możliwości wielokrotnego ich odnawiania przez cyklinowanie, dzięki czemu będą zawsze wyglądać świeżo i elegancko. Jeśli jesteś zainteresowany kosztami cyklinowania parkietu, zapraszamy do odwiedzenia strony, ile kosztuje cyklinowanie parkietu, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.
Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://florianbudownictwo.pl/