Spis treści:
Są takie prace, które wymagają stosowania odpowiednich sprzętów. Ale są też takie, w których niezbędne jest zastosowanie odpowiednich klejów. Dziś skupimy się właśnie na tych drugich. Przedstawimy Wam zastosowanie kleju na gorąco. Poznajcie zalety jego stosowania.
Kleje na gorąco – co warto wiedzieć?
Kleje na gorąco sprawdzają się podczas sporej ilości prac. Wykorzystuje się je do łączenia różnych materiałów. Można nimi kleić modele samolotów, przykleić obicia tapicerskie, sklejać zabawki, naprawiać buty. Zatem jak widzicie zastosowań kleju na ciepło jest naprawdę sporo. Popularność klejów na gorąco zaczęła rosnąć w latach 90-tych. Wtedy też na szeroką skalę wykorzystywane były do montażu instalacji telefonicznych, a potem zaczęto wykorzystywać je również w pracach DIY. Duże znaczenie ma tutaj fakt, że klej termotopliwy wiąże się niezwykle szybko. Wystarczy tylko poczekać aż wystygnie i stwardnieje i już wiązanie jest niezwykle trwałe.
Gorący klej – jak go nakładać?
Gorący klej to rzeczywiście przydatny produkt. Nakłada się go przy użyciu specjalnego pistoletu. Owy pistolet jest funkcjonalnym elektronarzędziem. Wyposażony jest w grzałkę, która często nagrzewa się nawet do 200 stopni Celsjusza. Przed użyciem kleju należy tylko nagrzać go do wybranej temperatury, którą dostosowuje się do rodzaju pracy. Rozprowadza się go przy pomocy wąskiej dyszy. Jak więc używać takiego kleju? Jak już wspominaliśmy należy go nagrzać. Jeżeli zbyt szybko zaczniecie go używać, to będzie on bardzo gęsty i zbyt szybko stwardnieje, co niestety przełoży się na słaby efekt klejenia. Stosując klej, pamiętajcie jeszcze, aby zabezpieczyć miejsce pracy, wykorzystując do tego celu sztywną podkładkę. W ten prosty sposób nie zachlapiecie czy to mebli, czy blatu. W żadnym wypadku nie używajcie folii, która po kontakcie z klejem może nawet się rozpuścić, a już na pewno będzie się zwijać. Gdy skończycie pracę, odłóżcie klej na podstawkę, odłączcie od prądu i poczekajcie aż urządzenie wystygnie. Pamiętajcie jeszcze o jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie do takiego pistoletu należy stosować specjalne wkłady z klejem. Co ciekawe, w przypadku decoupage dostępne są nawet kleje na ciepło z brokatem.
Rodzaje klejów na gorąco – jaki wybrać?
Istnieje kilka rodzajów klejów na gorąco. Otóż należy je dobierać pod daną pracę. Bardzo popularne są kleje polimerowe, które można określić mianem niezwykle uniwersalnych. Można wybrać modele do użytku domowego, ale też przemysłowego. Dobrym wyborem są też kleje poliamidowe, które można wykorzystać nawet w trudnych warunkach pracy. Są niezwykle odporne na zmienne temperatury. Świetnie kleją nawet w przypadku tych niskich. Duże znaczenie ma także fakt, że są odporne na czyszczenie. Szczególnie polecane są do klejenia elektroniki. W przemyśle samochodowym najczęściej stosuje się poliuretany reaktywne. Ich wadą jest fakt, że długo się nagrzewają i rzeczywiście równie długo schną. Ale z drugiej strony po wyschnięciu dają bardzo mocną spoinę, którą trudno jest usunąć. Jeżeli podczas pracy ubrudzicie sobie ubranie, czy też powierzchnię mebli, to czym prędzej powinniście usunąć owy klej. I tutaj macie do wyboru dwa rozwiązania. Możecie postawić na specjalny preparat służący do usuwania takiego kleju, ale też na alkohol metylowy. W przypadku delikatnych materiałów możecie też spróbować domowego sposobu, a więc umieśćcie dane ubranie w zamrażalniku.
Jakie materiały można kleić, wykorzystując klej na ciepło?
Zastosowanie kleju termotopliwego jest niezwykle obszerne. Bardzo dobrze sprawdzi się do klejenia przeróżnych materiałów. Możemy tutaj wymienić choćby metal czy drewno, ale także ceramikę, tworzywa sztuczne oraz papier. Jednocześnie pamiętajcie, że taki klej sprawdzi się do prac remontowych przemysłowych, ale i dekoracyjnych. Kleje na gorąco mają również zastosowanie w wielu lifehackach. Jeżeli często narzekacie, że Wasze buty są śliskie, to możecie to łatwo i szybko zmienić, wystarczy tylko posmarować podeszwę obuwia klejem i poczekać aż wyschnie. Ot cała praca. A efekt jest naprawdę świetny!