Easydom.pl
  • Budowa domu
  • Fotowoltaika
  • Instalacje
  • Ogród
  • Wokół domu
  • Wystrój wnętrz
  • Inne
No Result
View All Result
  • Budowa domu
  • Fotowoltaika
  • Instalacje
  • Ogród
  • Wokół domu
  • Wystrój wnętrz
  • Inne
No Result
View All Result
Easydom.pl
No Result
View All Result
Home Budowa domu

Jak samemu wykonać sufit podwieszany?

Tymoteusz Paczek by Tymoteusz Paczek
28 maja, 2022
in Budowa domu
Reading Time: 8 mins read
0
0
SHARES
1
VIEWS
Share on FacebookShare on Twitter

Spis treści:

  • Dlaczego warto wykonać sufit podwieszany?
  • Jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku?
  • Jak wykonać sufit podwieszany? – zaplanowanie rozmieszczenia płyt oraz kasetonów
  • Jak zrobić sufit podwieszany? – rozmieszczanie zawiesi
  • Jak zrobić podwieszany sufit? – mocujemy profile przyścienne
  • Jak się robi sufit podwieszany? – instalacja rusztu

Sufit podwieszany jest ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym. Co więcej, jest to dobry sposób na sprytne ukrycie przewodów oświetleniowych. Jak zrobić sufit podwieszany?

Dlaczego warto wykonać sufit podwieszany?

Sufit podwieszany jest komponentem, który skutecznie ożywi każdą przestrzeń, nada jej ciekawy wyraz, będzie niezwykle ciekawym akcentem. Wykonanie sufitu podwieszanego nie jest trudnym zadaniem. Możemy wykonać go samodzielnie. W tym przypadku nie ma potrzeby skuwania starego tynku z dolnej powierzchni stropu. Trzeba tylko pozbyć się luźnych fragmentów, które utrudniałby stabilną instalację rusztu, pozostała część i tak będzie później przysłonięta. Podwieszany sufit przyczyni się ponadto do ukrycia przewodów elektrycznych oraz wentylacyjnych, które najlepiej prowadzić pod stropem. Gdyby nie było sufitu podwieszanego, wówczas niezbędne byłoby wykuwanie bruzd, żeby mogły ukryć się w grubości tynku. Innym rozwiązaniem są nieciekawie prezentujące się obudowy.

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na fakt, że w przestrzeni pod stropem nie mogą znaleźć się przewody instalacji gazowej. Po pierwsze takie działanie nie jest zgodne z przepisami prawa. Ponadto, jest to bardzo niebezpieczne. W przypadku nieszczelności instalacji pojawia się niebezpieczeństwo wybuchu.

Sufit ma taką konstrukcję, która pozwala na poprawę właściwości cieplnych, a także akustycznych stropu. Jest to możliwe, ponieważ między komponentami rusztu możemy umieścić izolację wykonaną z wełny mineralnej. Zastosowanie określonego materiału przyczynia się do tłumienia dźwięków, które przedostają się przez strop. Co więcej, zmniejsza również ilość ciepła uciekającego z wnętrza.

Zobacz:  Od czego zacząć budowę domu w 2022 roku? Budowa domu krok po kroku – dokumenty i formalności

Jakie jeszcze korzyści uzyskamy, gdy wykonamy sufit podwieszany? Tak jak to wspominaliśmy wcześniej, sufit podwieszany pozwala na wiele możliwości związanych z aranżacją. Wykonanie dekoracyjnych i ozdobnych podcięć, otworów w głębień nie jest czynnością trudną. Efekt, który możemy dzięki temu uzyskać, może nas zaskoczyć.

Istotnym i najważniejszym ograniczeniem dotyczącym wykonania sufitu podwieszanego jest wysokość pomieszczenia. Nie powinniśmy podejmować tego działania, gdy jest ona mniejsza niż 250 metrów. W przypadku, gdy jest zbliżona do tej wartości przed podwieszeniem rusztu, to także należy zrezygnować z wykonania sufitu podwieszanego.

Jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku?

Jak zrobić sufit podwieszany? Tak jak to podkreślaliśmy wcześniej, nie jest to skomplikowane. Na początku wybieramy warianty pokrycia. Możemy wybierać spośród następujących komponentów, a mianowicie:

  • sufit jednorodnym mający pokrycie gipsowo-kartonowe,
  • sufit kasetonowy, który różni się konstrukcja stelaża, a także materiałem i formą kasetonów.

Sufit kasetonowy montowany jest w zasadzie na sucho. Jedyna kwestia dotyczy zabezpieczenia wnętrza przed zapyleniem podczas wiercenia otworów pod kołki mocujące. Taki sufit pozwala również na łatwy dostęp do obszaru pod stropem. Co więcej, nie ma tutaj także trudności z wymianą, bądź odnowieniem wypełnienia. Kasetony mogą być usunięte bez niebezpieczeństwa uszkodzenia sufitu, czego nie można z pewnością powiedzieć w przypadku wykończenia gipsowo-kartonowego.

drewniane podpory sufitu

Jak wykonać sufit podwieszany? – zaplanowanie rozmieszczenia płyt oraz kasetonów

W przypadku płyt gipsowo-kartonowych rozmieszczenie nie ma większego znaczenia, gdyż jest to pokrycie jednorodne. Element ten należy wziąć pod uwagę wyłącznie ze względu na oszczędzenie sobie pracy i materiałów.

Zobacz:  Jak malować ściany? Garść przydatnych porad

W przypadku kasetonów sprawa wygląda inaczej. W tej sytuacji pola będą widoczne, ich układ oraz wymiary muszą tworzyć symetryczną przestrzeń. Standardowy blok mierzy 60 centymetrów, musimy tutaj także uwzględnić wymiary skrajnych kasetonów. W związku z tym musimy podzielić szerokość pomieszczenia przez 60. Od tak uzyskanego rezultatu odejmujemy jeden, bądź resztę ułamkową. Liczby całkowite wskazują na liczbę pełnych kasetonów. Reszta z dzielenia oraz odejmowania podlega pomnożeniu przez 60 i podzieleniu przez dwa. Tak uzyskujemy szerokość skrajnych kasetonów.

Jak zrobić sufit podwieszany? – rozmieszczanie zawiesi

W przypadku sufitu, który wykończony jest płytami gipsowo-kartonowymi, w pierwszej kolejności wyznaczamy punkty ich osadzenia. Główne profile nośne prowadzi się najczęściej wzdłuż długości pomieszczenia. Stosujemy rozstawę do 100 centymetrów, zachowując odstępy od ścian nieprzekraczające 40 centymetrów. Zawiesia dodaje się w odległości do 90 centymetrów wzdłuż profilu. Podkreślić należy także fakt, że skrajne nie mogą być umieszczone dalej niż 40 centymetrów od ścian.

Przy suficie kasetonowym precyzyjnie rozmieszczamy profile główne, zachowując symetryczny układ względem ścian. Zachowujemy stałą odległość wynoszącą 120 centymetrów. Odległości między zawiesiami nie mogą przekraczać 100 centymetrów, a także 40 centymetrów od ścian.

Jak zrobić podwieszany sufit? – mocujemy profile przyścienne

Poziom sufitu podwieszanego wyznaczają profile przyścienne. Do zaznaczenia linii ich instalacji używamy obrotowej poziomicy laserowej albo węża wodnego. Ustalamy także wymiar opuszczenia sufitu względem stropu (nie więcej niż 10 centymetrów). Gdy zaznaczymy wskazaną wysokość, przystępujemy do wyznaczenia linii bazowej. Dzięki temu zamontujemy listwy przyścienne. W przypadku pokrycia z płyt gipsowo-kartonowych profil osadzany jest na obwodzie ściany z zachowaniem 60-centymetrowych odstępów (nie ma konieczności łączenia odcinków).

Zobacz:  Styl boho we wnętrzach – jak urządzić mieszkanie w stylu boho?

W przypadku sufity kasetonowego profile łączymy oraz dopasowujemy w narożach. Stosujemy jednakowy rozstaw przy przytwierdzeniu do ściany, który powinien wynosić około 50-60 centymetrów.

Jak się robi sufit podwieszany? – instalacja rusztu

Podwieszone na profilach zawiesie główne musimy opuścić na profile mocujące, które są wstawione w listwy przyścienne. Pierwszy profil nie może być umieszczony dalej niż 15 centymetrów od ściany. Kolejny profil powinien znajdować się nieopodal końca długości profilu nośnego. Łączymy profile nośne z głównym z wykorzystaniem łączników zatrzaskowych. Następny profil mocujący wprowadzamy w profile przyścienne z zachowaniem 50-centymetrowej odległości od poprzedniego. Z profilami głównym łączymy z zastosowaniem tego samego sposobu. Tak samo układamy cały stelaż sufitu pamiętając o zachowaniu odstępów między profilami nośnymi (50 centymetrów).

W przypadku sufitu kasetonowego na początku ustawiamy profile główne na listwach przyściennych. W dalszej kolejności zawieszamy oraz wyrównujemy ich położenia. Następnie wstawiamy profile uzupełniające, a także pośrednie w szczeliny, które współpracują ze złączem zatrzaskowym. Profile przylegające do ścian skracamy tak, aby pozostawały one w odległości 5 mm od muru.

Powiązane wpisy:

  1. Lacobel – wszystko, co musisz wiedzieć o szkle na ścianę w kuchni
  2. Modne sypialnie w 2022 roku – te kolory i trendy będą na topie
  3. Pomysł na ścianę – co wybrać na ścianę w salonie, kuchni czy łazience?
  4. Sufit napinany – cena, montaż, opinie, inspiracje
Wcześniejszy Post

Jaki grzejnik z niskim poborem energii elektrycznej warto wybrać

Następny Post

Jaki jest koszt budowy domu o powierzchni 120 m2?

Tymoteusz Paczek

Tymoteusz Paczek

Absolwent Politechniki Rzeszowskiej na wydziale budownictwa. Copywriter z 10 letnim stażem.

RelatedPosty

Jak odprowadzać wodę z rynien
Budowa domu

Jak odprowadzać wodę z rynien?

28 maja, 2022
Jak skutecznie wyciszyć pokój Sprawdzone sposoby na wyciszenie pomieszczenia.
Budowa domu

Jak skutecznie wyciszyć pokój? Sprawdzone sposoby na wyciszenie pomieszczenia.

28 maja, 2022
Jaki jest koszt budowy domu o powierzchni 120 m2 (1)
Budowa domu

Jaki jest koszt budowy domu o powierzchni 120 m2?

28 maja, 2022
Następny Post
Jaki jest koszt budowy domu o powierzchni 120 m2 (1)

Jaki jest koszt budowy domu o powierzchni 120 m2?

Jak podłączyć płytę indukcyjną

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

Jak skutecznie wyciszyć pokój Sprawdzone sposoby na wyciszenie pomieszczenia.

Jak skutecznie wyciszyć pokój? Sprawdzone sposoby na wyciszenie pomieszczenia.

Jak pozbyć się mchu i chwastów z trawnika

Jak pozbyć się mchu i chwastów z trawnika?

Zaloguj się, aby dołączyć do dyskusji
  • Trendy
  • Komentowane
  • Najnowsze
Modne firany i zasłony 2022 – jakie trendy okienne będą obowiązywać w 2022 roku?

Modne firany i zasłony 2022 – jakie trendy okienne będą obowiązywać w 2022 roku?

3 stycznia, 2022
Dekoracje wielkanocne 2022 – jakie ozdoby będą modne w tym roku

Dekoracje wielkanocne 2022 – jakie ozdoby będą modne w tym roku?

29 grudnia, 2021
Koszt remontu łazienki w 2022 roku – ile kosztuje remont łazienki w 2022 roku?

Koszt remontu łazienki w 2022 roku – ile kosztuje remont łazienki w 2022 roku?

3 stycznia, 2022
Mała zmywarka – jaką kupić? Wybieramy zmywarki do małej kuchni

Mała zmywarka – jaką kupić? Wybieramy zmywarki do małej kuchni

3 stycznia, 2022
Kompletny przewodnik po malowaniu łazienki i jak wybrać odpowiednie kolory farby

Kompletny przewodnik po malowaniu łazienki i jak wybrać odpowiednie kolory farby

0
Sprawdzona strategia pozbycia się gołębi za pomocą jednej prostej sztuczki

Sprawdzona strategia pozbycia się gołębi za pomocą jednej prostej sztuczki

0
Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Oto 5 sprawdzonych sposobów

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Oto 5 sprawdzonych sposobów

0
Lawenda w doniczce – jak dbać o lawendę na balkonie i w domu?

Lawenda w doniczce – jak dbać o lawendę na balkonie i w domu?

0
Jak odprowadzać wodę z rynien

Jak odprowadzać wodę z rynien?

28 maja, 2022
Jak pozbyć się mchu i chwastów z trawnika

Jak pozbyć się mchu i chwastów z trawnika?

28 maja, 2022
Jak skutecznie wyciszyć pokój Sprawdzone sposoby na wyciszenie pomieszczenia.

Jak skutecznie wyciszyć pokój? Sprawdzone sposoby na wyciszenie pomieszczenia.

28 maja, 2022
Jak podłączyć płytę indukcyjną

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

28 maja, 2022

Recent News

Jak odprowadzać wodę z rynien

Jak odprowadzać wodę z rynien?

28 maja, 2022
Jak pozbyć się mchu i chwastów z trawnika

Jak pozbyć się mchu i chwastów z trawnika?

28 maja, 2022
Jak skutecznie wyciszyć pokój Sprawdzone sposoby na wyciszenie pomieszczenia.

Jak skutecznie wyciszyć pokój? Sprawdzone sposoby na wyciszenie pomieszczenia.

28 maja, 2022
Jak podłączyć płytę indukcyjną

Jak podłączyć płytę indukcyjną?

28 maja, 2022
Luksfery: cena, montaż, aranżacje, zastosowanie we wnętrzach
Inne

Luksfery: cena, montaż, aranżacje, zastosowanie we wnętrzach

by Tymoteusz Paczek
31 grudnia, 2021
Czym wyłożyć taras 9 pomysłów na podłogę na taras
Wokół domu

Czym wyłożyć taras? 9 pomysłów na podłogę na taras

by Tymoteusz Paczek
29 grudnia, 2021
Najmodniejsze kolory elewacji – jak łączyć kolory na elewacji
Wokół domu

Najmodniejsze kolory elewacji – jak łączyć kolory na elewacji?

by Tymoteusz Paczek
29 grudnia, 2021
Mech na ścianie – gdzie i jak zrobić ścianę z mchu?
Wokół domu

Mech na ścianie – gdzie i jak zrobić ścianę z mchu?

by Tymoteusz Paczek
30 grudnia, 2021
Sztuczna trawa na balkon – wszystko o zielonej wykładzinie na balkon i taras
Wokół domu

Sztuczna trawa na balkon – wszystko o zielonej wykładzinie na balkon i taras

by Tymoteusz Paczek
29 grudnia, 2021
Farba strukturalna – efekty, rodzaje, zalety i wady
Inne

Farba strukturalna – efekty, rodzaje, zalety i wady

by Tymoteusz Paczek
30 grudnia, 2021
Hortensja ogrodowa – sadzenie i pielęgnacja
Ogród

Hortensja ogrodowa – sadzenie i pielęgnacja

by Tymoteusz Paczek
30 grudnia, 2021
Kwiaty na balkon całoroczne – jakie rośliny wieloletnie wybrać na balkon?
Inne

Kwiaty na balkon całoroczne – jakie rośliny wieloletnie wybrać na balkon?

by Tymoteusz Paczek
3 stycznia, 2022
Jak zasadzić awokado z pestki?
Ogród

Jak zasadzić awokado z pestki?

by Tymoteusz Paczek
3 stycznia, 2022
Anturium – pielęgnacja i uprawa w domu
Inne

Anturium – pielęgnacja i uprawa w domu

by Tymoteusz Paczek
30 grudnia, 2021
Easydom.pl

© 2022 Easydom - Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o budowie domu.

Najważniejsze informacje

  • Polityka prywatności

Redakcja: Tymoteusz Paczek

No Result
View All Result
  • Budowa domu
  • Fotowoltaika
  • Instalacje
  • Ogród
  • Wokół domu
  • Wystrój wnętrz
  • Inne

© 2022 Easydom - Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o budowie domu.