Jesień to okres, w którym właściciele ogrodów kończą zbiory i przeprowadzają prace porządkowe. Jesień to również okres, w którym rośliny przygotowują się do zimy. Ważne jest zatem, aby roślinom dodatkowo pomóc w przezimowaniu. Dzięki temu będzie można liczyć wiosną na piękne kwiaty i owoce. W jakim sposób pomóc roślinom przetrwać zimę? Przede wszystkim istotne jest tu właściwe ich nawożenie. Oznacza to wybór odpowiednich nawozów jesiennych. O czym pamiętać przy ich wyborze?
Dlaczego należy nawozić rośliny jesienią?
Aby rośliny mogły przetrwać zimną, muszą czerpać z gleby wystarczającą ilość niezbędnych składników mineralnych. Te dostarczone mogą być właśnie dzięki właściwym nawozom jesiennym. Stosowane są one w kilku konkretnych powodów. Przede wszystkim dzięki temu ogranicza się dalszy rozwój roślin, a w szczególności ogranicza się przyrost masy zielonych tkanek. Dodatkowo stosowanie nawozów jesiennych ułatwia proces drewnienia oraz wspomaga zawiązywanie się pąków, a także zabezpiecza je. Nawozy jesienne stosuje się także w celu wzmocnienia systemu korzeniowego. To również skuteczny sposób na dostarczenie roślinom składników niezbędnych do wytworzenia w tkankach substancji zabezpieczających przed przemarzaniem. Mówiąc o zastosowaniu nawozów jesienią, wspomnieć trzeba również o zwiększeniu odporności roślin na choroby, zapobieganiu rozwojowi pleśni oraz ułatwieniu początku wegetacji na wiosnę. Wszystko to jest możliwe w przypadku wyboru naprawdę dobrej jakości nawozów jesiennych.
Jakie składniki zawierać powinien nawóz jesienny?
Wspomniano, że jesienią stosowany powinien być naprawdę dobry nawóz. Co to znaczy? Przede wszystkim jesienny nawóz zawierać powinien w swoim składzie fosfor i potas. Są to bowiem minerały, które w znakomity sposób chronią rośliny przed zamarzaniem. Jeśli chodzi o fosfor, to ten sprzyja zawiązywaniu oraz utrzymaniu zdrowych pąków kwiatowych. Dodatkowo fosfor skutecznie zapobiega przemarzaniu, a także wspiera procesy korzenienia się roślin. Natomiast potas wspomaga drewnienie pędów oraz skutecznie chroni rośliny przed chorobami grzybowymi i bakteryjnymi. Dodatkowo minerał ten wspiera przewodzenie płynów, a także chroni przed przesuszeniem i przemarzaniem. Dobrym nawóz jesiennych charakteryzować powinien się również obecnością w swoim składzie żelaza, które chroni korę drzew i krzewów przed pękaniem. Poza tym w składzie nawozu znaleźć powinny się także takie minerały jak magnez, bor oraz miedź. Z drugiej strony do nie powinno się sięgać po nawóz zawierający azot, ponieważ ten niepotrzebnie wspomaga rozwój zielonych tkanek, a poza tym jest szybko wypłukiwany z gleby. Azot w dużych ilościach znajduje się w nawozach wiosennych, dlatego te nie powinny być stosowane jesienią.
Jaką formę nawozu stosować jesienią?
Nawozy jesienne dostępne są pod dwiema postaciami. Mowa tu o granulacie oraz płynie. Nawozy granulowane stosowane są dziś znacznie częściej w porównaniu z tymi płynnymi. Granulki wystarczy bowiem rozsypać wokół roślin bądź na trawniku. Warto granulki wymieszać płytko z ziemią lub przysypać je ściółką. Jeśli chodzi o nawóz płynny, to ten przed użyciem należy dodać do wody. Dopiero wówczas można podlać rośliny. Nawozy jesienne zwykle stosowane są w przypadku roślin zimozielonych, ponieważ lubią one dodatkowe podlewanie przed zimną.
Kiedy należy nawozić jesienią?
Trzeba podkreślić, że mówiąc o nawozie jesiennym, tak naprawdę ma się tu na myśli nawóz przygotowujący rośliny do okresu jesienno-zimowego. Dlatego taki nawóz stosowany musi być jeszcze zanim rośliny przejdą w stan uśpienia. Innymi słowy, nawozić należy od końca sierpnia do początku października. Pamiętać przy tym trzeba, aby stosować nawozy przeznaczone do określonych rodzajów roślin, które posiada się w swoim ogrodzie. Równie istotne jest przestrzeganie właściwych dawek. Te podawane są w gramach na 1 m2 powierzchni. Wiedzieć bowiem trzeba, że nadmiar nawozu może być również dla roślin szkodliwy.
Artykuł został przygotowany dzięki uprzejmości producenta nawozów: Nawozy.pl