Spis treści:
Ogrzewanie olejowe to mało popularny wybór. Dlatego też nie jest zbyt dobrze znane. Warto zaznajomić się z charakterystyką takiego sposobu ogrzewania. Wiedza o różnych możliwościach pozwala wybrać najlepszą. Ta opcja ma ważne zalety. Dla kogoś, kto byłby zainteresowany wyborem pieca na olej opałowy, istotne są też wady tej opcji.
Ogrzewanie na olej opałowy – charakterystyka
Jest to sposób ogrzewania, który nie wymaga przyłącza. Korzysta się z zakupionego wcześniej paliwa. To odróżnia ogrzewanie olejem opałowym od instalacji gazowej. Potrzebny jest kocioł na olej opałowy oraz specjalny zbiornik na olej. Działanie pieca jest w pełni zautomatyzowane. Zbiornik musi mieć odpowiednie cechy, by mógł służyć do takiego celu. Może znajdować się niedaleko pieca lub w oddzielnym pomieszczeniu. Olej opałowy wytwarzany jest z ropy naftowej. To paliwo, dzięki któremu może funkcjonować instalacja grzewcza – Słowa są owocem twórczej pracy zespołu portalu ebudownictwo24.pl.
Ogrzewanie olejowe – jakie są korzyści?
To, że nie trzeba przyłączy, to zaleta dla kogoś, kto miałby z tym problem. Nie wszędzie można doprowadzić gaz. Ogrzewanie na olej opałowy spodoba się komuś, kto nie lubi problematycznych sposobów wytwarzania ciepła. Piec działa niemal bezobsługowo. To duża wygoda i oszczędność sił. Praca pieca na olej opałowy jest w pełni zautomatyzowana. Ustawia się pożądaną temperaturę. Niektórzy zdecydują się na takie piece także ze względu na środowisko naturalne. Nie emitują one zanieczyszczeń. Podsumowując, warto wybrać piec na olej opałowy do domu ze względu na cechy takie jak:
- niezależność instalacji,
- bezobsługową, zautomatyzowaną pracę pieca,
- ochronę środowiska naturalnego.
Czy wybór kotła na olej ma wady?
Są i wady takiego rozwiązania. Zwłaszcza jedna, która sprawia, że niektórzy wykluczają od razu możliwość ogrzewania olejem opałowym. To wysokie koszty. Taniej jest grzać węglem, ekogroszkiem, gazem z przyłącza gazowego. W dodatku kotły na olej też są drogie. Czyli jest wysoka cena uruchomienia instalacji i są duże koszty związane z eksploatacją. Za wadę można też uznać potrzebę znalezienia miejsca na zbiornik na olej. I to, że trzeba mieć na uwadze zakup tego paliwa. W przypadku przyłącza gazowego gaz dostarczany jest stale. Nie trzeba żadnego zaangażowania osób mieszkających w budynku. Ogrzewanie gazowe jest jeszcze bardziej komfortowe niż olejowe. Ktoś, kto zainteresuje się ogrzewaniem na olej opałowy, musi mieć na uwadze:
- wysokie ceny,
- kosztowny piec,
- miejsce na zbiornik,
- konieczność zakupu paliwa.
Czy koszt grzania olejem to poważny problem?
Znaleźć miejsce na zbiornik to nie jest jakiś poważny problem. Konieczność zakupu paliwa dotyczy większości sposobów ogrzewania budynku. Jest też pewna korzyść tego. Można kupować, kiedy się to opłaca, i gromadzić. Największym wyzwaniem dla kogoś, kto chciałby wybrać piec na olej opałowy do domu, są koszty. Zakup kotła to kwestia jednorazowa. Zniechęcać mogą przede wszystkim koszty ogrzewania. Są wysokie, ale jak zawsze, istotne są szczegóły. Budynek może być mniejszy lub większy. Ktoś zakupi do grzania olejem mniej lub bardziej wydajny piec. I jeszcze jedno – budynki mają różny poziom energooszczędności. Im lepszy poziom izolacji cieplnej, tym niższe koszty generuje ogrzewanie olejem opałowym. Budynki, które według norm budowlanych określa się jako energooszczędne, można ogrzewać olejem. Wtedy jest to dużo tańsze, niż gdyby budynek był źle zaizolowany.
Czy wybrać ten sposób ogrzewania budynku?
Można wziąć pod uwagę ten sposób ogrzewania, jeśli budynek jest dobrze zaizolowany. To przeciwdziała stratom energii wytwarzanej z tego kosztownego paliwa. Wybór, by ogrzewać olejem opałowym, to opcja dla kogoś, kto ceni komfort. Mało jest pracy przy tym. Jest automatyka. Nie trzeba się brudzić jak przy węglu. To także wybór kogoś, kto ceni środowisko naturalne. Jeśli komfort i środowisko ceni się bardziej niż wyższy koszt ogrzewania, to jest to dobra opcja. Koszty nie muszą być bardzo duże, gdy dom jest energooszczędny. Dodatkowo można je zmniejszyć, jeśli wybierze się kocioł na olej opałowy do domu bardziej wydajny. Zapewnia bardziej ekonomiczne wykorzystanie oleju. Z tym że trzeba się liczyć z tym, że taki zakup jest droższy. Ważne jest też, by wybrać kocioł odpowiedni do potrzeb.
Jeśli koszty nie są jedynym ważnym kryterium, warto wziąć pod uwagę możliwość ogrzewania olejem. Czy się zdecydować? Najlepiej zastanowić się nad zaletami i wadami, i ocenić, które mają większe znaczenie. Ogrzewanie na olej opałowy nie jest najpopularniejsze, ale jednak wybierane. Dla wielu osób z różnych względów takie jest najlepsze.