Estetyczny trawnik to wizytówka całego ogrodu. Zwykła pielęgnacja może jednak nie wystarczyć, by pozostał on w zadbanym stanie. Jeśli na trawie pojawiają się niepokojące objawy, takie jak przesuszenia czy przebarwienia, wysoce prawdopodobne jest, że uległa ona chorobie. Jak rozpoznać i leczyć dolegliwości trawnika?
Choroby grzybowe trawnika – rodzaje
- Żółta plamistość trawników
Można poznać ją po skręcających się źdźbłach i żółtych plamach na nich. Przyczyną pojawiania się choroby jest przede wszystkim zbyt niskie koszenie oraz niedobór składników pokarmowych. Szansa na występowanie dolegliwości zwiększa się podczas suchej i ciepłej pogody, dlatego w tym okresie trawnik wymaga szczególnej ochrony przed chorobą. Jeżeli zauważymy objawy żółtej plamistości trawników, dobrze jest zmienić porę podlewania na popołudnie, a dodatkowo pilnować, by trawa nie była zbyt wilgotna. W celu zwiększenia ochrony warto również wykorzystać nawozy potasowe na wiosnę oraz jesień.
- Zgorzel podstawy źdźbła
Występuje zwykle pod koniec lata, jesienią lub zimą. Głównym objawem są powiększające się zagłębienia w darni, przybierające brązowy kolor, a także tworzenie się pustych dziur w trawie. Przyczyną występowania choroby trawnika jest zwykle nieprawidłowe nawożenie oraz zbyt wysoki odczyn pH. Na niekorzyść walki z dolegliwością wpływa również tworzenie się zastoisk wodnych. Aby wyleczyć trawnik, należy dożywiać trawę nawozami z wysoką zawartością potasu oraz wykonać aerację. Pomocne okaże się też umiarkowane nawożenie azotem na początkowym etapie wzrostu trawnika.
- Rdza trawy
Przejawia się w rdzawym kolorze trawy, następnie na liściach pojawiają się brunatne oraz czarne skupiska zarodników grzybów. Dodatkowo trawa narażona jest na miejscowe łysienie. Najszybszy rozwój choroby występuje w temperaturze ok. 20°C oraz przy dużej wilgotności powietrza. Rozwiązaniem problemu jest częste koszenie (przynajmniej raz w tygodniu), dzięki czemu zarażone części trawy są usuwane, a dolegliwość nie rozprzestrzenia się na resztę trawnika. Dodatkowo powinien on być umieszczony na płaskim terenie, by uniknąć zastoisk wodnych. Wzmocnienie trawy odbywa się także poprzez optymalne nawożenie, dzięki czemu jest ona odporniejsza na różnego rodzaju choroby.
- Pleśń śniegowa
Ta choroba trawy to jedna z częściej spotykanych dolegliwości, występująca szczególnie po zimie i wczesną wiosną. Na liściach trawy zauważalne są rozległe, wodniste plamy o średnicy ok. 20 cm. W godzinach porannych, przy wyższej wilgotności powietrza, mogą one także przybierać kolor biało-różowy. Wraz z rozwojem choroby na źdźbłach zauważalna jest biała, watowana grzybnia, a w miejscach występowania choroby trawa zamiera. Aby zapobiec dolegliwościom, należy zadbać o właściwe napowietrzenie gleby, dobrze jest zatem wykonać aerację. Konieczne jest również usunięcie warstwy mokrego filcu po zimie. W razie wystąpienia choroby, pozostałości roślinne powinny zostać usunięte, a w pustych miejscach należy wykonać dosiewkę.
- Czarcie kręgi
Na trawniku pojawiają się ciemnozielone kręgi o różnej wielkości, zdarza się, że część trawy objęta chorobą zamiera. Przyczyną dolegliwości jest zbyt niska ilość wody oraz zalegający w darni filc. W skrajnych przypadkach rozwoju zakażenia jedynym rozwiązaniem problemu okazuje się całkowita wymiana trawnika. By zapobiegać występowaniu choroby, należy wykonywać wertykulację oraz aerację i nie dopuszczać do przesuszenia gleby. Pomocne okażą się także nawozy azotowe.
Choroby trawników – jak im zapobiegać?
Choć każda dolegliwość wymaga innego leczenia, jest kilka podstawowych wskazówek, których przestrzeganie pomoże nam uchronić się przed zakażeniem trawy. Przede wszystkim, kluczowe jest regularne usuwanie chwastów i obumarłej trawy, gdyż stanowią one pożywienie dla gryzoni oraz szkodników. Aby utrzymać trawnik w zdrowej kondycji, warto zadbać o odpowiednie nawożenie. Wiosną i wczesnym latem zaleca się stosowanie nawozów z dużą zawartością azotu, natomiast jesienią nawozów z dodatkiem potasu i mikroelementów. Systematyczne koszenie wzmocni trawę, jednak nie powinna być ona niższa niż 4 cm, ponieważ mogłoby to spowodować przesuszenie gleby. Jeżeli chcemy uniknąć chorób traw, powinniśmy przynajmniej raz w roku wykonać aerację i wertykulację trawnika, by usunąć filc i napowietrzyć glebę. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu murawy, najlepiej wczesnym rankiem lub pod wieczór. W celu uniknięcia zdecydowanej większości chorób dobrze jest założyć trawnik na żyznym, przepuszczalnym podłożu o lekko kwaśnym odczynie (między 5,5 a 6,5 pH). Dobrze oczyszczony teren i prawidłowa pielęgnacja pozwolą nam cieszyć się estetycznie wyglądającym trawnikiem przez długi czas.