Spis treści:
Choć nie są uznawane za niebezpieczne, zdecydowanie nie są mile widziane w naszych domach. Rybiki nie są pożądanymi lokatorami — ich obecność nie należy do najprzyjemniejszych. Jak skutecznie pozbyć się ich z domu?
Charakterystyka rybików
Owady te liczą od 10 do 20mm, nie stanowią jednak zagrożenia dla ludzi. Rybiki nie przenoszą chorób, lubią jednak wilgotne i ciemne pomieszczenia, dlatego najczęściej możemy spotkać je w łazienkach czy pod kuchennymi zlewami. Należą do owadów szybkich, co może stwarzać trudności podczas ich łapania. Insekty te nie lubią światła, dlatego po jego zapaleniu szybko się ulatniają.
Działanie owadów
Rybiki najchętniej żywią się produktami zawierającymi skrobię i celulozę. Upodobały sobie zwłaszcza kleje organiczne, cukier i papier. Przysmakiem rybików są także resztki roślinne i spożywcze, do których możemy zaliczyć glony, zgniłe liście czy pleśń. Żywią się również produktami sypkimi, takimi jak mąka czy cukier. Działanie owadów może być szczególnie uciążliwe, gdy występują w dużych ilościach — atakują wówczas tapety, spiżarnie, kuchnie i szuflady ze słodyczami. Rybiki zjadają też papier, dlatego mogą zagościć również w starych dokumentach czy nawet książkach. Jedzą też bawełnę i złuszczony naskórek, dlatego tak ważne jest utrzymywanie higieny w pomieszczeniu, z którego często korzystamy. To jednak nie wystarczy — rybik może przeżyć nawet rok bez dostępu do jedzenia.
Jak pozbyć się rybików?
Owady te nie lubią miejsc oświetlonych, kryją się w pobliżu rur i w ciemnych zakamarkach pomieszczenia. Doskonałym miejscem bytowania dla rybików jest duszna łazienka. Aby zapobiec pojawianiu się nieproszonych gości, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o naszą wentylację. Odpowiedni przepływ powietrza skutecznie zniechęci rybiki do odwiedzania naszej łazienki i usunie z niej wilgoć. Warto rozważyć zakup pochłaniacza wilgoci, który dodatkowo usunie z pomieszczenia nieprzyjemny zapach. Owady takie jak rybiki lubią chować się w trudno dostępnych zakamarkach, gdzie często pozostają rozmaite zabrudzenia. Jeżeli zależy nam na prędkim i skutecznym pozbyciu się rybików z naszego domu, powinniśmy zadbać o czystość takich miejsc. Gdy insekty nie będą miały się gdzie schować, prędko opuszczą dane pomieszczenie. Pamiętajmy także o usuwaniu pustych opakowań po kosmetykach oraz częstym przecieraniu szafek i blatów — systematyczne usuwanie resztek pokarmowych, kurzu i wilgoci pozbawi owadów pożywienia.
Profilaktyka przeciw rybikom
Insekty takie jak rybiki znacząco utrudniają życie, jeśli na dobre zadomowią się w naszym mieszkaniu. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, pamiętajmy o częstym wietrzeniu mieszkania, zwłaszcza pomieszczeń dusznych, takich jak łazienka czy spiżarnia. Warto także regularnie zmieniać pościel i ręczniki. Nie wolno zapomnieć także o mokrym ręczniku pozostawionym w koszu na pranie — to idealne siedlisko dla rybików. Po użyciu ręcznika najlepiej odłożyć go w suche miejsce do całkowitego wyschnięcia albo położyć na kaloryferze. Owady takie jak rybiki nie przepadają za intensywnymi zapachami. Do najbardziej skutecznych aromatów w walce z tymi insektami należą m.in.:
- lawenda
- cytryna
- cynamon
- rozmaryn
- miłorząb
Niezawodne sposoby na rybiki
Jeden z najskuteczniejszych sposobów w walce z rybikami jest stawianie specjalnych pułapek i stosowanie profesjonalnych preparatów. Środki te można odnaleźć w sklepach budowlanych, ogrodowych czy nawet drogeriach kosmetycznych. Przy wyborze odpowiedniego środka warto kierować się czasem działania i formułą produktu. W ofercie producentów znajdziemy środki oparte o roztwory wodne, które przez długi czas utrzymują się na wybranej powierzchni. Podczas usuwania rybików z naszego domu możemy skorzystać również z propozycji przygotowania pułapki własnoręcznie. Do jej wykonania będzie potrzebny kawałek tektury, który nasmarujemy miodem — pozostawiony w pomieszczeniu zwabi nieproszonych lokatorów.
Skuteczny preparat odstraszający rybiki możemy stworzyć z posiadanych w domu składników. Jego przygotowanie opiera się na wodzie zmieszanej z olejkiem naturalnym i cytrynowym. W przypadku większej ilości owadów najlepiej sięgnąć po specjalistyczny roztwór wodny, którym przy pomocy opryskiwacza ciśnieniowego będzie można zaaplikować w trudno dostępne miejsca. Innym typem pułapki, która pozwoli nam wyłapać insekty w danym pomieszczeniu, będzie słoik ze słodką przynętą. Przed umieszczeniem naczynia w pokoju należy wykleić jego wnętrze czymś lepkim, co unieruchomi owady. Naturalnym wrogiem insektów w naszych domach są również nasze zwierzęta — psy i koty świetnie radzą sobie z każdymi owadami, nawet tymi najbardziej zaciekłymi.