5 budowli z czasów PRL-u w nowej odsłonie
Narożny budynek Pałacu Kudryckich (Kraków), budynek przy ul. Nowolipki 4, wzniesiono na miejscu rozebranego budynku szkoły polskiej z 1836 roku. W 1932 roku nowy projekt podpisał architekt Andrzej Głowacki.
Budynki zostały zrekonstruowane w latach 90. w ramach projektu rewitalizacji urbanistycznej i nadano im nowy wygląd zgodnie ze współczesnymi zasadami architektonicznymi.
Pałac – Warszawa
Pałac służył jako rezydencja przywódcy państwa, a także pełnił funkcję biura spraw zagranicznych. Projekt tego budynku inspirowany jest Pałacem Ogrodowym w Tivoli w Danii.
Urząd Miasta – Warszawa
Ratusz to jeden z najatrakcyjniejszych budynków w Polsce z elegancką architekturą i pięknymi kamiennymi dekoracjami wewnątrz. Kiedyś był jednym z najważniejszych zabytków Warszawy, zanim został zburzony podczas II wojny światowej. W naszej wersji odbudowujemy jego pierwotny kształt za pomocą nowych, świeżych materiałów i dekoracji, jednocześnie zachowując przy życiu jego dawną historię
Oprócz tego warto obejrzeć przemianę takich budynków jak: Pałac Lubień, Stocznia Gdańska, Fabryka Stoczek i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Czym jest PRL?
Polska Rzeczpospolita Ludowa jest krajem Europy. Powstała 17 września 1947 roku i we wrześniu tego roku została członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Polska Rzeczpospolita Ludowa leży w Europie Środkowej, między Niemcami a Czechami. Graniczy z Rosją na wschodzie i Białorusią na północy. Jej zachodnią granicę ze Słowacją tworzy rzeka Wisła, a południową rzeka San.
Ma ponad 38 milionów ludzi żyjących na powierzchni 312 685 kilometrów kwadratowych. Warszawa (stolica) liczy ponad milion mieszkańców, a ponieważ leży u zbiegu trzech rzek; Wisła, Odra i Warta, od lat nazywana „Wenecją nad Wisłą”
Modernistyczna architektura Polski we współczesnych poglądach
Początków polskiego modernizmu można doszukiwać się w zerwaniu z przeszłością XIX wieku. Pierwsze polskie awangardy powstały pod koniec XIX wieku, a ich twórczość miała mieć istotny wpływ na polską architekturę.
W artykule omówimy, w jaki sposób niektóre z kluczowych wątków są ilustrowane we współczesnych poglądach na architekturę polską. Przyjrzymy się także kilku przykładom ze współczesnej polskiej sceny architektonicznej, które niekoniecznie mają charakter stricte architektoniczny.