Spis treści:
Ogrzewanie podczerwienią zachodzi przy użyciu grzejników na podczerwień, które inaczej nazywane są panelami grzewczymi na podczerwień. Jest to nowoczesna metoda ogrzewania, która zdobywa co raz więcej zwolenników. Z tego artykułu dowiesz się: na czym polega ogrzewanie na podczerwień, jakie są koszty miesięczne tego rodzaju ogrzewania oraz jakie są opinie użytkowników urządzeń typu grzejnik na podczerwień.
Ogrzewanie podczerwienią – podstawy
Podstawowym zagadnieniem, dotyczącym ogrzewania podczerwienią są zasady, w oparciu o które ono działa. Urządzeniami wykorzystywanymi w tej metodzie są promienniki, czyli inaczej grzejniki na podczerwień. Panele grzewcze tego typu można podzielić na pracujące w:
- długiej podczerwieni,
- średniej podczerwieni,
- krótkiej podczerwieni.
Elementem niezbędnym w promienniku, umożliwiającym wydzielanie ciepła jest grzałka, która może być stworzona na bazie jednego z trzech materiałów: grafitu, kwarcu bądź stopów wolframowych.
W jaki sposób ogrzewane jest pomieszczenie?
W trakcie działania promiennika dochodzi do emitowania fali podczerwonej (eng.IR – infrared radiation), która zostaje pochłonięta przez otaczające grzejnik powierzchnie, przedmioty oraz organizmy żywe. Dopiero później, w wyniku oddawania ciepła przez nagrzane powierzchnie dochodzi do ogrzania otoczenia. Jest to mechanizm różniący się od tego jaki wykazują tradycyjne grzejniki, które zmieniają temperaturę pomieszczenia na zasadzie konwekcji.
Zalety ogrzewania podczerwienią
Ze względu na niecodzienny mechanizm ogrzewania jaki wykazują promienniki powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach nie powinno się wysuszać, jak ma to nieraz miejsce przy tradycyjnych metodach ogrzewania. Same urządzenia są też nieraz bardziej miłe dla oka niż grzejniki i farelki. Podczas działania urządzenia nie dochodzi również do cyrkulacji powietrza, a co za tym idzie wprawiania w ruch roztoczy znajdujących się w pomieszczeniu – może być to wyjątkowo korzystna metoda ogrzewania dla osób, cierpiących na alergię.
Panele grzewcze na podczerwień opinie użytkowników
Chcąc zapoznać się z opiniami użytkowników możliwe jest wyszukanie fraz takich jak: „ogrzewanie na podczerwień opinie”, „panele grzewcze na podczerwień opinie użytkowników” czy też „grzejnik na podczerwień opinie” – jednak research może być czasochłonny więc przedstawiamy krótkie podsumowanie. Większość opinii internautów wykazuje charakter pozytywny, docenione zostały między innymi:
- niski pobór energii;
- estetyka urządzeń oraz brak dużej ilości okablowania;
- łatwość montażu;
- przystępna cena;
- zdolności grzewcze urządzeń.
Część internautów przyrównuje urządzenie do „domowego słońca”, ze względu na charakter odczuwanego ciepła.
Ogrzewanie na podczerwień koszty miesięczne
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem i montażem paneli na podczerwień na pewno zastanawia cię jaki jest koszt miesięczny tego typu ogrzewania. Część źródeł donosi, że ceny miesięczne ogrzewania na podczerwień w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni oscylują w granicach 3-5 złotych. Można przedstawić przykładowy koszt miesięczny ogrzewania na podczerwień dla domostwa o powierzchni 100 metrów kwadratowych – wynosiłby on 300-500 złotych. Można porównać to z cenami innych metod ogrzewania*:
- dla ogrzewania gazowego gazem płynnym koszt miesięczny waha się w granicach 460 złotych;
- dla ogrzewania pompą ciepła koszt miesięczny to około 260 złotych (grunt)-306 złotych (powietrze woda);
- dla ogrzewania olejem opałowym koszt miesięczny wyniósłby około 820 złotych;
- dla ogrzewania eko groszkiem wydatek miesięczny wyniósłby 600 złotych.
Rozbieżność cenowa wszystkich metod wspomnianych powyżej jest spora. Należy pamiętać, że ze względu na ciągle zmieniające się ceny węgla, koksu, ekogroszku i innych surowców podane powyżej ceny mogą diametralnie ulec zmianie, dlatego warto jest inwestować w metody grzewcze, których cena w niedalekiej przyszłości nie będzie się drastycznie zmieniać.
Czy ogrzewanie na podczerwień jest opłacalne?
Odpowiedź brzmi – to zależy. Same koszty ogrzewania są dość niskie w porównaniu z wieloma metodami grzewczymi dostępnymi na rynku. Jednak należy pamiętać, że ogrzewanie podczerwienią pociąga za sobą również koszt nabycia promiennika. Generuje to jednorazowy koszt w granicach 600-1500 złotych za sztukę – jedna sztuka wystarcza aby ogrzać 6 metrów kwadratowych lokalu (w przypadku promienników o mocy 500W). Możliwe jest również pojawienie się raz na jakiś czas kosztów serwisowania. Cena ta, mogąca odstraszyć wielu klientów, dalej jest niższa niż dla przykładu montaż pompy ciepła. Ogrzewanie na podczerwień jest opłacalne na tle innych metod ogrzewania, jednak wymaga jednorazowego wydatku pieniężnego, na który nabywca powinien być gotowy.