Spis treści:
Dach to wizytówka całego domu. Powinien być wykonany z trwałych materiałów i w odpowiedni sposób zabezpieczony. Pokrycie dachu jest zazwyczaj wykonywane z blachodachówki lub dachówki ceramicznej. Niektóre szczególne miejsca muszą być jednak dodatkowo wzmocnione za pomocą blachy. Połączenia z rynnami, kominem lub oknem dachowym wymagają ochrony przed wodą. Aby było to możliwe, konieczne stają się obróbki blacharskie różnego typu. Wykończenie dachu jest również wykonywane ze względów estetycznych.
Precyzja i estetyka wykonywanych prac
Obróbki blacharskie dachu to standardowa czynność, wykonywana bez względu na to, z jakiego materiału zbudowane jest pokrycie dachu. Wykończenie dachu chroni przed wilgocią, podobnie jak blacha w przypadku drzwi wejściowych do domu lub bramy do garażu. W wielu przypadkach krawędzie dachu nie wyglądają zbyt estetycznie bez dodatkowego wykończenia.
Okucie z blachy powlekanej lub ocynkowanej może zabezpieczyć dach na wiele lat. Musi być jednak wykonane z uwagą i odpowiednią precyzją. Jest to szczególnie istotne w przypadku dachu o skomplikowanej budowie, a także w sytuacji, gdy właściciel domu chce dopasować kolorystycznie dach do innych elementów widocznych przy elewacji, na przykład, do koloru i stylu rynien lub bramy garażowej.
Dostosowanie do innych elementów dachu
Poprawnie wykonane obróbki blacharskie dachu nie powinny być wyraźnie widoczne. W przeciwnym razie wpłynie to niekorzystnie na kształt i konstrukcję dachu. Krawędzie powinny być wykończone przy użyciu gotowych elementów lub trzeba je wygiąć z dużych arkuszy blachy. W ten sposób należy zabezpieczyć wszystkie miejsca połączeń dachowych, które są narażone na wnikanie wilgoci i różnego typu uszkodzenia.
Przykładem są boczne krawędzie dachu, które powinny być wyposażone w wiatrownicę. Dzięki niej połacie dachowe są chronione przed zerwaniem na skutek silnego wiatru. Inne rodzaje obróbki blacharskiej są następujące:
- obróbki blacharskie komina,
- pasy nadrynnowe i podrynnowe,
- obróbki okien dachowych,
- kosze dachowe,
- obróbka kalenic i naroży,
- obróbka krawędzi szczytowych.
Rodzaj używanego materiału i jego grubość
Wybór materiału przeznaczonego na obróbki blacharskie nie powinien być podyktowany tylko ceną. Trzeba wziąć pod uwagę właściwości i przeznaczenie surowca, a także jego grubość. Zazwyczaj stosowana jest blacha stalowa, cynkowa, miedziana lub aluminiowa. Obróbki blacharskie nie mogą być mniej trwałe od samego pokrycia dachu, dlatego warto zdecydować się na blachę o większej grubości. Dzięki temu nie będzie trzeba jej wymieniać ani naprawiać nawet po intensywnych opadach deszczu lub dużych wahaniach temperatury. Specjaliści oceniają trwałość takiego rozwiązania na nawet ponad 100 lat.
Zabezpieczenie elementów i prawidłowe łączenia
Przed rozpoczęciem prac materiał musi być dokładnie wyczyszczony oraz zabezpieczony przed korozją. Wykorzystywane elementy muszą być pełnowartościowe, a więc należy zwrócić szczególną uwagę na stan powierzchni oraz prawidłowy kształt, dostosowany do miejsca montażu. Stopień zabezpieczenia dachu będzie zależał od staranności i precyzji całej pracy. Jeśli obróbki blacharskie będą wykonywane samodzielnie, należy uwzględnić następujące uwagi:
- blacha profilowana powinna być dokładnie wygięta oraz zamocowana za pomocą wkrętów samogwintujących,
- blachę boczną na dachu jedno- lub dwuspadowym należy wykończyć rąbkiem leżącym, który powinien być schowany pod dachówką,
- blacha boczna na dachu płaskim powinna być łączona rąbkami podwójnymi, a następnie górna część blachy powinna być zagięta.
Szczególnie narażone na wnikanie wilgoci jest miejsce przechodzenia komina przez dach. Aby je zabezpieczyć, warto wykonać podwójną obróbkę blacharską. Górna część komina powinna być przykręcona do ścianek, a dolną należy połączyć z połacią dachową. Zapewni to stabilność konstrukcji.
Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa
Obróbki blacharskie dachu muszą być wykonywane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Należy stosować okulary i rękawice ochronne, a stanowisko pracy powinno być dokładnie wydzielone. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić sprawność narzędzi oraz używać ich zawsze zgodnie z przeznaczeniem. Transportowane przedmioty należy zabezpieczać przed upadkiem lub osunięciem. Na ostre końce należy zakładać kapturki ochronne, aby nie stanowiły niebezpiecznych miejsc w trakcie wykonywania innych czynności lub podczas przerwy w pracy.
Zamówienie firmy oferującej obróbki blacharskie
Do wykonania obróbek blacharskich można też wynająć firmę specjalizującą się w pracach wykończeniowych dachu. Cena robocizny obróbki blacharskiej zależy od regionu kraju oraz doświadczenia pracowników. Średni koszt obróbki blacharskiej dachu wynosi około 30-50 złotych za każdy metr kwadratowy w przypadku prac związanych z wykończeniem blachy ocynkowanej do nawet 200-250 złotych przy pracach nad elementami wykonanymi z blachy miedzianej.
Przed zamówieniem ekipy remontowej warto sprawdzić opinie dotychczasowych klientów. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wybrana firma spełni nasze oczekiwania pod względem poziomu zabezpieczenia dachu oraz estetyki wykonywanych prac.