Spis treści:
Zalana piwnica to duży kłopot dla właściciela domu jednorodzinnego. Nie mniejsze problemy sprawia również lokatorom oraz zarządcy w budynkach wielorodzinnych. Choć przyczyn, dla których woda w piwnicy utrzymuje się lub nachodzi okresowo, może być kilka. Niezależnie jednak od nich w przypadku zalewania kondygnacji podziemnych zawsze należy podjąć działania, które zmierzają do usunięcia przyczyn gromadzenia się wody. Sprawdź, co może powodować zalanie piwnic i jak można radzić sobie z tym problemem!
Gromadzenie wody ociekowej i opadowej
Nieszczelności ścian i stropów to częsta przyczyna gromadzenia się wody ociekowej lub opadowej w piwnicach. Jednak z rysami i pęknięciami stosunkowo łatwo można sobie poradzić. Żeby zlikwidować przecieki definitywnie warto zastosować metodę iniekcji. Co to oznacza? W budownictwie iniekcja to po prostu precyzyjna aplikacja określonego materiału budowlanego. W przypadku uszczelnień, iniekcje polegają na umieszczeniu w szczelinie czy otworze odpowiednio dobranego uszczelniacza w sposób grawitacyjny lub ciśnieniowy. Iniekcja ciśnieniowa wymaga oczywiście zastosowania odpowiedniego sprzętu – pomp iniekcyjnych.
Warto podkreślić, że poza cieknącymi pęknięciami ścian i stropów za pomocą iniekcji uszczelnia się także dylatacje i przejścia instalacyjne. W ten sposób można uszczelnić również pęknięcia płyt fundamentowych czy konstrukcji żelbetowych. Oczywiście prace związane z iniekcjami należy zlecić wyspecjalizowanej firmie. Profesjonalne przeprowadzenie uszczelnień iniekcjami nie wiąże się ani z wysokimi kosztami napraw, ani z rozległymi remontami – jest metodą mało uciążliwą dla użytkowników, względnie „czystą” oraz szybką.
Woda w piwnicy – problemy ze szczelnością hydroizolacji
Uszkodzenia hydroizolacji elementów budynku znajdujących się pod poziomem gruntu są szczególnie uciążliwe w przypadku napraw. Jeśli przyczyną pojawienia się wody w piwnicy jest przerwanie ciągłości warstwy izolacyjnej ścian kondygnacji podziemnych, usunięcie problemu jest szczególnie trudne. Metody tradycyjne wiążą się nieodłącznie z odkryciem ścian w gruncie, zajęciem terenu w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, a niekiedy nawet koniecznością zajęcia pasa ruchu drogowego.
Tych problemów można uniknąć, stosując iniekcje. W przypadku uszkodzonej warstwy hydroizolacji ścian kondygnacji podziemnych najczęściej są to iniekcje strukturalne i kurtynowe lub przepony poziome.
Iniekcje strukturalne
Iniekcje strukturalne polegają na wypełnieniu pustek w ścianie przez odpowiednio dobrany preparat. W ten sposób ściana staje się zaporą chroniącą wnętrze piwnicy przed przenikaniem wody przez tę przegrodę. Iniekcje strukturalne można wykonać zarówno od zewnątrz budynku, jak i od wewnątrz.
Iniekcje kurtynowe
Iniekcje kurtynowe polegają na wytworzeniu warstwy hydroizolacji na zewnątrz budynku za pomocą aplikacji materiału izolacyjnego od wewnątrz. W ścianie wywierca się otwory na przestrzał i wtłacza w nie pod ciśnieniem odpowiednio dobrany preparat, który wytwarza nieprzenikalną dla wody kurtynę na ścianie od strony gruntu.
Przepony poziome
Kolejnym sposobem pozbycia się wody z piwnicy jest stworzenie przepon poziomych. Ma to sens wówczas, kiedy ściany piwnicy podciągają kapilarnie wodę z fundamentów. Zastosowanie poziomych przegród na całej szerokości ściany powoduje zatrzymanie podciągania wody i w konsekwencji osuszenie piwnicy.
Wykonanie iniekcji krok po kroku
Choć wykonanie iniekcji należy zlecić wyspecjalizowanej firmie, warto wiedzieć, jak przebiegają takie prace. Dla przykładowej iniekcji strukturalnej, rozpoczyna je wykonanie siatki otworów w ścianie. Zwykle mają one głębokość równą w przybliżeniu 2/3 grubości ściany oraz rozstawione są co 15–25 cm. Kolejno, w każdym z otworów umieszcza się pakery (iniektory), czyli specjalne zawory o cylindrycznym kształcie. Pakery mają za zadanie połączyć miejsce aplikacji z pompą iniekcyjną. Przez pakery wprowadza się w ścianę materiał uszczelniający pod ciśnieniem. Do tego celu służy pompa iniekcyjna.
Po aplikacji uszczelniacza demontuje się pakery, a następnie naprawia ścianę, zamykając otwory po pakerach oraz remontując tynki wewnętrzne i wykańczając powierzchnię.