Spis treści:
Mieszkanie ma znaczenie, jest to najlepszy pomysł na miejsce bycia. Warto wydać parę tysięcy złotych właśnie na ten cel, aby móc się cieszyć dobrym samopoczuciem i spokojem. Jednak czasami dochodzi do sytuacji, gdy ściany naszego domu czy mieszkania trzeba odnowić poprzez remont, a przy okazji usunąć stare materiały, w tym momencie może się okazać koniecznością np. usunięcia pleśni lub grzyba na ścianach. Czym jest pleśniawka? To choroba powodująca rozwijanie się rozrastających się na ścianach grzybów pleśniawek (phallus impudicus). Aby uniknąć powstawania tego rodzaju patogenów i co najważniejsze jej skutków dla zdrowia potrzebne jest odpowiednie dbanie o higieniczność i estetykę.
Pleśń na ścianie mieszkania
Pleśń to grzyb, który może występować w różnych postaciach. Najczęstszą jest pleśniawka czerwona, która prawie zawsze występuje na ścianach drewnianych. Charakterystyczna jest dla niej czerwona barwa i ogromne rozmiary (do 30 cm) oraz wilgotność powietrza przekraczająca 25%. Pleśniawki czerwone nie wiadomo, skąd się biorą, są one niegroźne i po prostu trzeba je usunąć za pomocą łatki lub pracy piankowej.
Czym jest pleśń oraz jak powstaje?
Pleśń jest grzybem, który rozwija się na ścianach. Pleśń występuje w wilgotnych miejscach, np. na tynku lub podłodze. Rośnie także w ciepłych pomieszczeniach, gdzie wilgoć jest przechowywana przez dłuższy czas. W zależności od typu pleśni możemy mówić o następujących rodzajach:
- Grzyby (np. glon) – są to grzyby z grupy Grzybów Szkieletowo-Miączkowatych;
- Cienkie plamy (np. białobystra) – mają postać chropowatego sierpa i tworzą plamki o równolegle ułożonymi przebarwieniami;
- Rzepaki – charakterystyczne dla nich szerokie, powtarzalne rzepeczki tworzone zarodnikami flory fizjologicznej plemion Chaetomium i Stachybotrys;
Rodzaje grzybów na ścianie
Pleśń to właściwie grzyb, który rozmnaża się poprzez pleśniowe bakterie znajdujące się na rdzennych płytkach ściany. Bakterie te przenikają do nabłonka i organizm dostaje od nich pożywienia. Bakterie pleśniowe wnikają w skórę drzwi, gdzie strasznie inicjują proces chorobowy.
Pleśniawki są nastawione do rozwoju na podłożach surowych: przedmiotach z tworzywa sztucznego czy metalu oraz papierze, kartonie. Siedliskiem pleśni jest sucha powierzchnia – łatwo ulega usunięciu jej kurzu lub brudu – ocenia dr Igor Gower, certyfikowany inspektor sanitarny, absolwent Wydziału Medycyny Transportowej Uniwersytetu Jagelona w Krakowie. Pleśń zamieszkuje również mozaiki ceramiczne i terakotowe; wykonane z gliny cementowej czy tynku cementowego.
Przyczyny powstawania grzyba na ścianie
Przyczyną powstawania pleśni na ścianach może być:
Wysoka wilgotność powietrza. Jest to powszechny problem w większości gospodarstw domowych. Kiedy powietrze staje się zbyt wilgotne, staje się pożywką dla pleśni. Można z tym walczyć stosując osuszacze i wentylatory, które pomagają rozproszyć wilgoć z powietrza i uniknąć wzrostu pleśni.
Brak wentylacji. Nieodpowiednia wentylacja może spowodować wzrost poziomu wilgoci, co ułatwi wzrost pleśni na Twoich ścianach, a także w innych miejscach, takich jak pod zlewami lub za meblami, gdzie jest mała cyrkulacja świeżego powietrza. Powinieneś upewnić się, że każdy pokój ma swoje własne okno, które otwiera się łatwo, więc możesz wpuścić świeże powietrze do środka przez cały czas bez konieczności martwienia się o otwieranie okien, które są daleko od siebie – to utrzyma cząsteczki kurzu na zewnątrz, a jednocześnie upewni się, że twój dom pozostaje wentylowany przez cały dzień bez wpływu na twój rachunek za energię dużo albo ponieważ otwieranie okien nie będzie wymagało żadnego zużycia energii elektrycznej!
Skutki uszkodzenia przez pleśń
Pleśń jest grzybem, który powoduje wiele problemów zdrowotnych. Pleśń może być przyczyną wielu chorób. W leczeniu pleśni stosuje się nowoczesne środki chemiczne. Aby uniknąć wszelkich chorób spowodowanych przez pleśnie, należy regularnie usuwać pleśnie od ściany mieszkania i dbać o to, aby duża ilość zanieczyszczeń nie powstawała na ścianach oraz podłodze.
Grzyb na ścianie – jak go usunąć?
Pleśń na ścianach to problem, z jakim spotykamy się w domu. W przypadku mieszkania nie chodzi jednak tylko o to, żeby usunąć pleśń ze ściany. Bardzo często pleśniała szyba może prowadzić do jej pęknięcia i trzeba będzie ją wymienić lub naprawiać. Z drugiej strony, gdy już usuniemy pleśnie od ściany i uszkodzeniu uległa ta dana część mieszkania (na przykład wybito szybę), najlepiej będzie gdy po naprawie powierzymy nasze sprawy instalatorowi który zajmie się takimi skutecznymi metodami które sprawią aby Twoje mieszkanie nadal było czyste
Zwalczanie pleśni – sposoby i środki chemiczne
Pleśnie najlepiej usunąć z rąk fachowca.
Jeżeli jednak musisz samodzielnie walczyć ze ścianą pleśniową, pamiętaj by nie oszczędzać kosztów i skorzystać z profesjonalnych środków chemicznych. Jest to ważne szczególnie wtedy, gdy pleśniawka atakuje drewno czy tapetę. Jeśli w mieszkaniu posiadasz tylko kilka płyt gipsowych lub winylowej podłogi, możesz stosować preparaty do dezynfekcji i odkażania pochodzenia naturalnego lub syntetycznego (do czyszczenia łazienki).
W przypadku innych powierzchni w Twoim domu możesz spokojnie rozejrzeć się za preparatami organicznymi, które mają na celu niszczenie pleśni i innych patogenów grzybowych; ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla Twojej okolicy oraz dla otoczenia.
Jak uniknąć powstawania pleśni na ścianach?
- Zacznijmy od podejścia do problemu. Jeśli zauważysz, że na ścianach zaczyna powstawać pleśń, nie rób nic! Mieszkanie może być jeszcze w stanie niewielkiego rozwoju grzybów i wtedy wystarczy tylko poczekać, a one same się pojawią i pogrzebią się w drewnie podłogi lub parkietu.
- Oprócz tego warto spojrzeć na pracowników firmy sprzątającej oraz masażystki twierdziły, iż zwykle wiadomo już po kilka dniach czy mieszaninie pleśniawek będzie dla siebie odpowiedni stosunek pH (alkaliczne) ile indeksy biologiczne etap innych komponentów mieszaniny (np: tampony).
Pleśń na ścianie mieszkania to problem, który dotyka wielu osób. Nie tylko nieruchomości, ale także pomieszczenia użytkowe czy też magazyny – przykład może być również w salonie fryzjerskim lub gabinetach lekarskich. Dlaczego? Bo wszystkie te miejsca są regularnie eksploatowane i podlegają działaniu czynników zewnętrznych jak promieniowanie UV czy wilgoci atmosferycznej. Jedną z metod ochrony przed pleśnią na ścianach jest zastosowanie specjalnego mydła do kuchenek i łazienek oraz szamponu do mycia rąk.
Treść powstała z wykorzystaniem źródeł: https://mebleramadan.pl/