Spis treści:
Firmowy lub przydomowy warsztat powinien cechować się przede wszystkim jak najwyższym komfortem pracy, bezpieczeństwem oraz wysoką funkcjonalnością. Podstawowy wpływ na warunki mają stoły warsztatowe, które służą jako przestrzeń robocza do przeprowadzenia różnych prac. Jak jednak wybrać ten odpowiedni? Jak się okazuje, nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Stoły warsztatowe – czy stanowią alternatywę dla tradycyjnych stołów biurowych?
Stoły do warsztatu tylko z pozoru przypominają standardowy, typowy stół domowy lub biurko. Tak naprawdę jednak wizualne podobieństwo to jedyna cecha wspólna – różnice pomiędzy tymi dwoma meblami w skali technicznej są wręcz olbrzymie. Przede wszystkim warto wiedzieć, że stoły warsztatowe są:
- Solidne – z reguły na tego typu meblach dokonuje się obróbki ciężkich, masywnych przedmiotów, ich montażu czy zmiany parametrów technicznych, dlatego ich szczególną cechą jest wysoka sztywność oraz ponadprzeciętna wytrzymałość na obciążenia dynamiczne i statyczne.
- Bezpieczne w użytkowaniu – standardowe stoły domowe, ze względu na zastosowanie w ich produkcji głównie drewna lub sklejki, nie są stabilne już po obciążeniu ich naprawdę lekkimi przedmiotami codziennego użytku. Z tego też powodu wykorzystanie ich w obrębie warsztatu może prowadzić do wielu niebezpieczeństw, łącznie z upuszczeniem ciężkich, obrabianych artykułów.
- Komfortowe podczas pracy – chwiejące się stoły nieprzeznaczone do ciężkich prac zazwyczaj nie są sztywne, zatem także mogą chwiać się już po niewielkim obciążeniu. Wiąże się to z brakiem możliwości wykonania wielu precyzyjnych prac na ciężkich maszynach, gdzie lekka niestabilność może oznaczać np. jej uszkodzenie.
Widać zatem doskonale, że stoły do warsztatu są meblami, których nie da się zamienić na te tradycyjne, głównie z uwagi na ich wytrzymałość oraz zapewniane bezpieczeństwo użytkowania w trakcie intensywnej, warsztatowej eksploatacji.
Stoły warsztatowe – na jakie parametry warto zwrócić uwagę?
Wiemy już doskonale, że dedykowane stoły warsztatowe metalowe są produktami godnymi zakupu i zainteresowania. Jednak czy na pewno? Niestety nie zawsze. Niektórzy producenci z uwagi na rosnące koszty produkcji oraz materiałów i półfabrykatów obniżają jakość swoich wyrobów, podwyższając zarazem także ich cenę. Dla klienta końcowego, w tym przypadku firm realizujących poszczególne prace na ich blacie, oznacza to większe ryzyko ich zakupu, mniejsze bezpieczeństwo oraz nikłą pomoc posprzedażową. Zwróć uwagę na:
- Producenta – dobre firmy, które od lat wysokiej klasy projektują stoły warsztatowe i osiągnęły na tym rynku duży sukces, stanowią znacznie lepszy wybór niż te, które na rynku pojawiły się całkiem niedawno. To rezultat przede wszystkim bardzo dużego doświadczenia, które na tym rynku ma szczególnie duże znaczenie.
- Rodzaj mebla – na rynku i w ofercie wiodących producentów znajdziesz wiele różnych wariantów, które mogą idealnie komponować się z rodzajem wykonywanej na nich pracy. Różnice występują głównie na polu konstrukcji.
- Zwykłe stoły warsztatowe metalowe – są wykonane z dobrej klasy stali, między innymi mocnych profili, a po bokach w dolnej części mogą znajdować się półki lub szafki za drzwiami. Są uniwersalne, ponadczasowe i zawsze okażą się dobrym wyborem w swojej kategorii cenowej.
- Stoły z regulacją wysokości – bardzo ciekawe rozwiązanie w firmach, w których przy jednym stole pracuje w systemie zmianowym wielu pracowników o różnym wzroście. Dzięki temu mogą przed rozpoczęciem pracy zmienić wysokość blatu i dopasować ją do swoich wymagań oraz przyzwyczajeń.
- Stoły z nadbudową – niezwykle pomocne, wygodne w eksploatacji i pojemne są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują łatwego dostępu do swoich narzędzi, wystarczy je bowiem zawiesić na haczykach do perforowanej blachy znajdującej się z tyłu mebla.
- Stoły warsztatowe na kółkach – stosunkowo świeże rozwiązanie, które sprawdzi się najlepiej w firmach stawiających na mobilność. Zastosowanie kółek umożliwia komfortową zmianę pozycji mebla w trakcie pracy w obrębie jednego, dużego pomieszczenia, np. montażowni. Kółka mają z reguły funkcję blokady, dzięki której na miejscu docelowym tego typu stoły mają takie same zalety, jak modele standardowe.
- Rodzaj blatu – to kolejna istotna kwestia, która powinna mieć duże znaczenie podczas dokonywania wyboru. Element ten należy ściśle dopasować do rodzaju wykonywanej pracy, gdyż mają bezpośredni wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo podczas realizacji danych zadań. Zwróć uwagę na modele wykonane ze sklejki bukowej, gumy olejoodpornej, blachy kwasoodpornej, sklejki lakierowanej, blachy ocynkowanej oraz wykładziny PCV.
Czy stoły warsztatowe metalowe mogą być atrakcyjne wizualnie?
Zdecydowanie tak i wbrew pozorom jest to bardzo istotny punkt w trakcie wyboru odpowiedniego modelu. Najlepsi producenci stołów warsztatowych powinien mieć w swojej ofercie minimum kilka wcześniej przygotowanych połączeń kolorystycznych, część z nich wykonuje także poszczególne meble na zamówienie. Dzięki temu da się je dopasować do obecnej aranżacji danego warsztatu. Kolorystyka jest bardzo istotna z punktu widzenia spójności aranżacyjnej, a to z kolei świadczy o przywiązywaniu wagi przez pracodawcę nawet do tych najmniejszych detali.
Wybierając stoły do warsztatu, zwróć uwagę na wszystkie szczegóły
Warto wiedzieć, że stoły warsztatowe na kółkach, zwykłe czy z nadbudową lub szafkami i szufladami, mają decydujący wpływ na możliwość wykonania poszczególnych prac. Podczas składania zamówienia koniecznie zwróć uwagę na wszystkie detale – w tym na cechy techniczne, maksymalne obciążenie, zakres regulacji wysokości, rodzaj kółek i funkcję blokowania czy też grubość blatu i ewentualnie możliwość jego wymiany po zużyciu. Stoły do warsztatu są meblami bardzo istotnymi z punktu widzenia przedsiębiorcy, dlatego nie warto na nich oszczędzać, tylko zakupić model odpowiednio wysokiej jakości i wykonany przy udziale wyselekcjonowanych materiałów o dużej wytrzymałości.
Partnerem artykułu jest metalfactor.pl