Spis treści:
Malowanie proszkowe jest jedną z wielu metod malowania, które możemy zastosować w zaciszy domowym. Metoda ta znajduje zastosowanie przy wielu materiałach takich jak: metal, drewno oraz szkło. W celu przeprowadzenia malowania proszkowego niezbędny jest jednak specjalistyczny sprzęt i specjalne farby. Jest to technika, która pojawiła się na rynku parę dekad temu i przez cały czas była optymalizowana, aby pozwolić na uzyskanie jak najlepszych efektów. Z poniższego artykułu dowiesz się czym jest malowanie proszkowe i lakierowanie proszkowe, jaki jest potrzebny sprzęt do malowania proszkowego oraz jakie koszty niesie ze sobą ta metoda.
Czym jest malowanie proszkowe?
Najprościej tłumacząc malowanie proszkowe to metoda malowania, podczas której stosuje się farbę proszkową – nakłada się ją poprzez proces rozpylenia na pożądanej powierzchni. W celu pomalowania obiektu należy użyć specjalistycznych narzędzi takich jak: pistolet natryskowy i piec do polimeryzacji farby. Malowanie proszkowe wykonuje się z zastosowaniem jednego z dwóch rodzajów natrysków:
- elektrostatycznego,
- elektrokinetycznego.
Mechanizmy działania wspomnianych rodzajów natrysków różnią się, co powoduje że każdy ze wspomnianych natrysków charakteryzują inne właściwości.
Malowanie proszkowe elektrostatyczne
Podczas użycia natrysku elektrostatycznego dochodzi do powstania efektu ładowania cząsteczek farby. Metoda ta opiera się na wytworzeniu pola elektrostatycznego, które powoduje efekt przyciągania cząsteczek farby do pożądanego obiektu/powierzchni.
Jeśli chcielibyśmy się przyjrzeć dokładniej zachodzącym procesom należy zauważyć, że dochodzi do ujemnego naładowania cząsteczek farby oraz wytworzenia dodatniej kontr-polaryzacji powierzchni, która będzie malowana. Zjawiska te są wynikiem przepływu prądu stałego przez całość układu.
Jakie są korzyści i wady?
Jak każda metoda malowanie proszkowe elektrostatyczne posiada swoje korzyści i wady.
Pośród korzyści należy wymienić chociażby brak konieczności obracania malowanego przedmiotu w trakcie przeprowadzonych działań – jednak efekt ten jest obecny wyłącznie przy powierzchniach małych. Farba, dzięki zastosowanej metodzie rozkłada się równomiernie na takowych obiektach.
Z kolei przechodząc do wad istnieją dwie, o których należy wspomnieć. Niestety w przypadku większych obiektów natrysk jednostronny może okazać się niewystarczającym, a sam obiekt w trakcie procesu będzie trzeba obracać. Największą wadą tej metody jest trudność w równomiernym pomalowaniu wielokształtnych powierzchni, wynikająca z efektu Faradaya.
Malowanie proszkowe elektrokinetyczne – tribo
W przypadku malowania proszkowego elektrokinetycznego również dochodzi do naładowania cząsteczek farby – powstaje tak zwany: ładunek elektrostatyczny. Dochodzi do tego poprzez użycie sprężonego powietrza – czyli energii kinetycznej. Metoda ta jest żmudna i wymagająca, ze względu na konieczność spełnienia rygorystycznych norm, dotyczących miejsca w którym przeprowadzany jest zabieg malowania – to czy pomieszczenie spełnia normy wpływa bezpośrednio na efekt końcowy.
Lakierowanie proszkowe – czym się różni od malowania?
Niczym. Dlaczego? Wszelakie źródła traktują malowanie proszkowe i lakierowanie proszkowe jako jedno pojęcie. Lakierowanie proszkowe nie jest niczym innym niż po prostu malowaniem na sucho. Metoda ta znajduje zastosowanie w przypadku chęci przemalowania konstrukcji i elementów metalowych. Zaletami lakierowania proszkowego są trwałość i odporność położonej warstwy lakieru.
Koszt malowania proszkowego – czy to opłacalne?
Cena zabiegu malowania/lakierowania proszkowego jest ściśle zależna od tego czy przeprowadzamy je sami, czy może udajemy się do specjalisty. W przypadku pierwszej opcji – samodzielnego malowania – jeśli jeszcze nie posiadamy sprzętu do malowania to możliwe, że cena niezbędnego osprzętowania nas odstraszy. Jednak, jeśli mamy w planach kolejne takie zabiegi warto jest zaopatrzyć się w porządny, droższy sprzęt, który będzie służył przez lata.
W przypadku gdy korzystamy ze specjalistycznej pomocy cena będzie się wahać ze względu na:
- Stan malowanej powierzchni i konieczność wcześniejszego jej przygotowania.
- Wielkość malowanej powierzchni.
- Tworzywo z jakiego została wykonana powierzchnia.
- Fakturę powierzchni malowanej.
Ceny malowania proszkowe zaczynają się już od 30 złotych za metr kwadratowy, jednak mogą znacznie wzrosnąć ze względu na podane powyżej czynniki – dlatego warto jest przed zdecydowaniem się na zabieg malowania proszkowego poprosić o wycenę usługi.
Źródło: https://pkfi.pl/