Działalność przemysłowa bazuje na licznych technikach obróbki materiałów metalowych. Rozwój infrastruktury maszynowej i integracja nowych procesów wytwórczych przyczyniły się do wzrostu produktywności, ograniczenia kosztów jednostkowych i eliminacji wielu błędów ludzkich. Dzisiaj zajmiemy się specjalistyczną metodą nadawania ostatecznego kształtu skomplikowanym przedmiotom, która wykorzystuje zjawisko erozji elektrycznej. Na czym polega cały proces? Jakie korzyści oferuje tego rodzaju obróbka?
Czym jest nowoczesna obróbka elektroerozyjna metali?
Wiele surowców metalowych kwalifikuje się do tzw. materiałów trudnoobrabialnych. Tradycyjne maszyny nie są w stanie poradzić sobie z twardością stali hartowanej. Nawet jeśli obróbka byłaby możliwa, realizacja pojedynczego egzemplarza zajęłaby zbyt dużo cennego czasu. Dynamika przemysłu wymaga poszukiwania nowych sposobów, jakie łączą precyzję, szybkość i niski koszt wytwórczy.
Jednym z nich staje się tzw. Electrical Discharge Machining – EDM. Co to takiego? Pod tym angielskim skrótem kryje się nowatorska obróbka elektroiskrowa (zwana również elektroerozyjną). Bezstykowy charakter tej metody wynika z wykorzystania wyładowań elektrycznych, które doprowadzają do punktowego stopienia i odparowania poszczególnych warstw materiału, oczywiście w całkowicie kontrolowanych warunkach. Elektrodrążenie wgłębne lub drutowe świetnie sprawdza się przy nadawaniu docelowego kształtu węglikom spiekanym, lub stali nierdzewnej, czyli materiałom o najwyższej odporności na odkształcenia plastyczne.
Warto mieć na uwadze, że w przeciwieństwie do innych procesów ubytkowych, obróbka elektroiskrowa ma zastosowanie wyłącznie do przewodników elektrycznych. To ograniczenie wynika z natury samego procesu. Wyładowania następują w środowisku dielektycznym, które samo w sobie charakteryzuje się zerowym lub minimalnym stopniem przewodności. Za uzyskanie pożądanych efektów odpowiada więc specyfikacja fizykochemiczna obrabianego surowca.
Wymagane do obróbki elektroiskrowej cechy przewodnictwa elektrycznego spełnia szereg surowców, które spotykamy w poszczególnych gałęziach przemysłu. Usługi EDM i WEDM okazują się doskonałym sposobem pracy na spiekach specjalnych, metalach kolorowych, graficie, aluminium, miedzi czy stali nierdzewnej i kwasoodpornej. Rynkowi giganci szybko dostrzegli potencjał tych procesów i przyczynili się do ich rozpropagowania w wielu współczesnych sektorach działalności wytwórczej.
Obróbka elektroiskrowa i elektrodrążenie wgłębne w ofercie Sacher
Wejdź na stronę https://sacher-cnc.pl/obrobka-elektroerozyjna/ i dowiedz się, jak przebiega elektrodrążenie wgłębne w najnowocześniejszym parku maszynowym w Polsce. Firma Sacher specjalizuje się w rozmaitych technikach obróbki elektroerozyjnej i CNC na potrzeby kluczowych gałęzi przemysłu. Przedsiębiorstwa z Polski i Europy otrzymują tutaj ofertę, dzięki której mogą usprawnić wykonywanie prototypów lub uruchomić wydajną, masową produkcję skomplikowanych podzespołów.